Wdrażany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych unijny Program Promocji Polski Wschodniej to szansa na zawarcie zagranicznych kontraktów.

Kilka firm już osiągnęło sukces.

Program działa od początku 2010 roku i skupia się na promocji firm wywodzących się z Polski Wschodniej. Firmy działające na terenie województwa świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego mają możliwość udziału w zagranicznych misjach gospodarczych oraz wyjazdach na zagraniczne targi.

- Firmy często nie wiedzą, że udział w programie pozwala za darmo wziąć udział w międzynarodowych targach, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych i Azji – mówi Bożena Czaja, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Udział w misjach organizowanych w ramach programu, oznacza niemal 100-proc. pokrycie kosztów, w tym przelotu, stoiska na targach i logistyki. W misjach może wziąć udział do 10 firm, zaś w targach do 20.

Ostatni sukces programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej to podpisana podczas misji gospodarczej do Mumbaju na targi Nasscom umowa, pomiędzy wywodzącą się z Lublina firmą szkoleniową Syntea SA, a indyjską globalną firmą szkoleniową Aptech. Na jej postawie Aptech stał się właścicielem 9,09 proc. udziałów Syntei, w zamian za co firma uzyskała 1 mln dolarów na realizację strategii rozwoju oraz stała się przedstawicielem Aptechu na rynek polski, rumuński i bułgarski.

- Pierwotne porozumienie zawarliśmy już w 2010 roku, jednak ustalanie wszystkich szczegółów zajęło prawie dwa lata – zdradza Piotr Fałek, prezes Syntea.

Syntea zamierza w ciągu najbliższych trzech lat zainwestować 10 mln złotych na wdrożenie nowych produktów, w tym priorytetowych dla Aptechu usług edukacyjnych z zakresu grafiki i animacji komputerowej oraz lotnictwa i hospitality. - Do 2016 roku planujemy pięciokrotny wzrost zysków – zapowiada Fałek.

Spektakularny kontrakt to nie pierwszy sukces programu. Dzięki Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej Podlaski Klaster Bieliźniany, zrzeszający producentów bielizny m.in.: firmę Ava, Kostar, Kontri, wyjechał na paryskie targi Mode City 2011.

- Bez udziału w programie nie bylibyśmy w stanie uczestniczyć w tak prestiżowej imprezie – mówi Marta Zawieracz, koordynatorka klastra.

Zagraniczne wyjazdy pozwoliły firmom zrzeszonym w klastrze na podjęcie współpracy z zagranicznymi kontrahentami i zawarcie ok. 20 nowych kontraktów.

- Jednak jedną z największych zalet udziału w programie jest współpraca z PAIiIZ-em, który jest solidnym i elastycznym partnerem – dodaje Zawieracz.

Korzyści odnoszą również firmy z branży spożywczej, które odgrywają ważną rolę w Polsce Wschodniej, zwłaszcza na terenie Warmii i Mazur.

- Wartość kontraktów w branży spożywczej, zawartych dzięki Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, wynosi około 9,7 mln złotych – mówi Bożena Czaja.

Wiceprezes podaje również przykłady firm z Polski Wschodniej, które odniosły sukces na nieoczekiwanych i egzotycznych rynkach.

- Po misji do Korei, polskie firmy weszły na tamtejszy rynek, zaś firma Lactima nawiązała współpracę z Malediwami – uzupełnia wiceprezes PAIiIZ-u. - Nawiązanie kontaktów zagranicznych to nie jedyna zaleta udziału w programie. Nieoczekiwanie okazało się, że dzięki wspólnym wyjazdom, firmy z Polski Wschodniej zaczęły współpracować ze sobą, m.in. przy produkcji komponentów.

W tym roku w ramach programu odbędzie się jeszcze ok. 40 misji i wyjazdów na targi, w tym do Korei i Stanów Zjednoczonych, chociaż pracownicy Agencji przyznają, że wiele prestiżowych targów niechętnie otwiera się na mniej znaczących graczy, a zdobycie stoisk np. na targach w USA oznacza niejednokrotnie kilkunastomiesięczne negocjacje.