Pięciokondygnacyjny biurowiec klasy A – Bielany Business Point − powstaje przy ul. Irysowej 1 w Bielanach Wrocławskich. Inwestorem jest grupa deweloperska Megapolis, która zrealizowała m.in. pierwsze w Krakowie osiedle zrównoważone. Biurowiec zaoferuje 12 tys. mkw. powierzchni. Wyłącznym agentem w procesie komercjalizacji jest wrocławska firma Jot-Be Nieruchomości.

Bielany Business Point, podobnie jak mieszkaniową inwestycję Osiedle Fi zrealizowaną przez Megapolis w Krakowie, cechować będą innowacyjne rozwiązania, dzięki którym budynek charakteryzował się będzie redukcją zapotrzebowania energetycznego o 30 proc., co w oczywisty sposób przekłada się na obniżkę kosztów eksploatacyjnych. Deweloper zadbał również o nowoczesne rozwiązania w zakresie komunikacji i transportu alternatywnego – przewidziano udogodnienia dla rowerzystów oraz innowacyjną platformę car sharingową do dyspozycji najemców.

Budynek będzie prestiżowym adresem dla firm, które otworzą tutaj swoje biura oraz nową biznesową wizytówką Wrocławia. Oferuje on ponad 12 tys. mkw. powierzchni biurowej na pięciu kondygnacjach. Na każdym piętrze najemcy, w zależności od swoich potrzeb, mają możliwość zaaranżowania powierzchni od 150 do 2,5 tys. mkw. Powierzchnia rozplanowana jest w standardzie jednego stanowiska na 10 mkw. Pomieszczenia biurowe wykończone „pod klucz” (system podłogi podniesionej wykończonej wykładziną, podwieszane sufity oraz pełne oświetlenie) maja wysokość 3 m.  - Dodatkowym udogodnieniem są, coraz bardziej cenione przez pracowników, uchylne okna, zapewniające dostęp do świeżego powietrza – informuje Paweł Bal, menedżer projektu z firmy Megapolis, realizującej inwestycję. Deweloper zapewnia też indywidualne opomiarowanie mediów dla najemców.

Projekt budynku został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez inwestora. Zwycięskie opracowanie autorstwa pracowni Projekt Grupa z Piekar Śląskich okazało się najlepiej odpowiadającym na założenia konkursowe spośród siedmiu projektów nadesłanych przez zaproszone renomowane pracownie. Poziom nadesłanych prac bardzo wysoko ocenił prof. Piotr Gajewski, ówczesny prezes krakowskiego oddziału SARP, który przewodniczył sądowi konkursowemu. - Projekt pokazał nowy trend budownictwa biurowego. Postmodernizm umarł, dekonstruktywizm nie żyje. Żyje racjonalizm i racjonalna architektura mająca korzenie modernistyczne. Przekonujemy się o tym dzięki inwestorowi, który szuka wysokiej jakości, a nie niskich kosztów, i po raz kolejny zdecydował się na wyłonienie projektu w drodze konkursu – powiedział Piotr Gajewski.

Udogodnienia komunikacyjne

Zaplanowano parking na 272 miejsca postojowe, z czego 141 znajdzie się w garażu podziemnym. Do inwestycji dogodny dojazd będą miały także osoby korzystające z publicznego transportu, gdyż dojeżdża tam aż sześć linii komunikacji miejskiej. Bielany Business Point zlokalizowany jest w odległości zaledwie ok. 15 minut drogi od wrocławskiego lotniska i w bezpośrednim sąsiedztwie węzła autostradowego, łączącego trasę A4 oraz liczne drogi krajowe. Lokalizacja ta zapewnia wygodne połączenie z Aglomeracją Śląską, Wielkopolską oraz dobry dojazd do granicy z Niemcami. W Bielanach Wrocławskich, znajduje się jedno z największych centrów handlowych w Polsce. W okolicy powstaje również kompleks basenowo-rekreacyjny.

Wrocław biurami stoi

Krakowska grupa Megapolis jest kolejnym deweloperem, który odpowiedział na olbrzymie zapotrzebowanie na powierzchnię biurową we Wrocławiu. Według danych firmy JLL, popyt na biura w stolicy Dolnego Śląska od początku minionego roku do końca III kwartału 2015 r. sięgnął 78 tys. mkw. i był wyższy niż oczekiwano. W rezultacie współczynnik pustostanów spadł w porównaniu do 2014 r.
z 10,5 proc. do 8,8 proc. na koniec III k wartału 2015 r.

Tutejszy rynek biurowy jest jednym z najlepiej rozwijających się w kraju, a sam Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem BPO w Polsce. Jak podaje JLL, głównym najemcą biur we Wrocławiu, podobnie jak ma to miejsce w innych dużych miastach poza stolicą, pozostaje sektor usług dla biznesu. Na firmy z tej branży przypadło ponad 70 proc. popytu zarejestrowanego we Wrocławiu w I półroczu 2015 roku. –  Dlatego stolica Dolnego Śląska potrzebuje nowoczesnych i funkcjonalnych projektów – przyznaje Marek Wasielewski z firmy Jot-Be Nieruchomości, która jest wyłącznym agentem w procesie komercjalizacji Bielany Business Point. Według prognoz JLL, trend rozwoju rynku inwestycji biurowych we Wrocławiu utrzyma się w nadchodzących latach, jako że miasto pozostaje bardzo atrakcyjną lokalizacją dla projektów z branży usług dla biznesu.

Wrocław to jedna z najmocniej rozpoznawalnych lokalizacji nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo-Wschodniej dla firm z sektora usług dla biznesu. Swoje filie mają tu najwięksi światowi gracze, tacy jak m.in. Capgemini, Credit Suisse, EY, HP, IBM, McKinsey oraz Qatar Airways. Dane zebrane w raporcie organizacji branżowej Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland - ABSL), potwierdzają, że w centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym pracuje we Wrocławiu już ponad 23 700 osób. Miasto stanowi wiodący w kraju ośrodek dla projektów z obszaru R&D – badań i rozwoju, czy KPO, czyli opartych na wiedzy usług, takich jak choćby zaawansowane analizy biznesowe, prawne czy konsulting. Jak podkreślają eksperci, atrakcyjność Wrocławia buduje dostęp do bardzo dobrze wykształconych pracowników z doświadczeniem w pracy w sektorze usług dla biznesu, strategiczna lokalizacja, a także rozwinięta infrastruktura transportowa (lotnicza i drogowa). Nie bez znaczenia, w ocenie analityków rynku, pozostaje też od lat sprzyjający klimat inwestycyjny, gdyż władze miasta otwarte są na współpracę z biznesem.

Biurowiec zostanie oddany do użytku w I kwartale 2017 roku. Generalnym wykonawcą jest Montis Megapolis Sp. z o.o. Inwestycja jest w budowie, na początku tego roku osiągnęła już poziom trzeciej kondygnacji.