„Biznes dla klimatu. Koszty operacyjne budynków biurowych” to pionierski na skalę europejską raport, porównujący eksploatację budynków certyfikowanych i niecertyfikowanych na rodzimym rynku oraz prezentujący dobre praktyki przedsiębiorstw, zaangażowanych w działania na rzecz klimatu.  Analizy, przeprowadzone przez kluczowych graczy na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, to pierwsze i jedyne tego typu badanie, oparte o dane pokazujące zużycie energii w 48 budynkach biurowych.

Koszty mediów to największa pozycja na wykresach przedstawiających opłaty eksploatacyjne w biurowcach. Rynek nieruchomości wciąż poszukuje możliwości ich obniżenia, między innymi poprzez certyfikację. Czy jest to skuteczny sposób na redukcję kosztów mediów? To pytanie przyświecało członkom grupy roboczej, realizującej badanie. W ramach projektu Koszty operacyjne budynków biurowych przeanalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody dla pełnego roku 2014. Próba objęła 26 budynków z certyfikacjami LEED lub BREEAM, co stanowi ok. 17,5% wszystkich certyfikowanych biurowców w Polsce w momencie zbierania danych, oraz 22 biurowce niecertyfikowane.

Samo badanie, jak i jego wyniki, wzbudziły zainteresowanie ekspertów z szeroko pojętej branży nieruchomości z całej Europy. – „Podstawowe oczekiwania korzyści z obniżania kosztów eksploatacyjnych nieruchomości poprzez oszczędność mediów są bardzo trudne do wykazania. W rzeczywistości niektóre doniesienia wskazują, że certyfikacja nieruchomości może prowadzić do większego zużycia energii i wody. Możliwe jest, że zachowanie najemców i zarządców budynków ma większy wpływ na zużycie mediów niż cechy konstrukcyjne danej nieruchomości. Dane zgromadzone do tego projektu, wydają się potwierdzać ten scenariusz”. – komentuje wyniki badania dr Nikodem Szumiło, Pracownik Naukowy Wydziału Gospodarki Ziemi Uniwersytetu w Cambridge. Członkowie grupy badawczej nie mają wątpliwości co do zasadności kontynuacji badania.

- Przeprowadzony pilotaż oraz wyciągnięte wnioski dają świetne podłoże do rozwoju analizy. Kontynuacja badania tym bardziej jest uzasadniona, że wciąż trwający dynamiczny rozwój branży nieruchomości, w tym certyfikacji budynków, zwiększa możliwość dostępu do większej ilości danych. Rozbudowanie zastosowanego narzędzia badawczego zwiększyłoby szansę na pokazanie pewnych zależności między budynkami biurowymi i ich kosztami operacyjnymi. – dodaje Piotr Strzyżewski, Specjalista ds. Technicznych w SPIE Polska.

W przygotowanie założeń metodologicznych, próby badawczej, a także w analizę pozyskanych danych zaangażowane były największe podmioty na rynku nieruchomości biurowych w Polsce:

SPIE Polska (koordynator projektu), BuroHappold Engineering, Colliers International, Cushman & Wakefield, Knight Frank, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Savills Property Management, Skanska Property Poland, działające w ramach szerszej inicjatywy „Analiza rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce”, prowadzonego przez Construction Marketing Group.

- W 2013 roku zainicjowaliśmy projekt, którego celem było przeprowadzenie badania percepcji na temat zrównoważonego budownictwa na rynku polskim. Badanie pozwoliło nam zidentyfikować obszary, w których należy zwiększyć nacisk na budowanie świadomości tego, czym w pełni jest zrównoważone budownictwo i jakie niesie korzyści społeczne oraz ekonomiczne. W 2014 roku rozpoczęliśmy prace nad drugą fazą projektu opartą na zebraniu danych, które pozwolą potwierdzić wartość zrównoważonego budownictwa w procesie użytkowania”. – mówi o projekcie Katarzyna Chwalbińska – Kusek, założycielka Construction Marketing Group, współprzewodnicząca Platformy EEB Polska, Marketing & Business Development Manager w BuroHappold Engineering.

Badanie Koszty operacyjne budynków biurowych po raz pierwszy zostało zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji Biznes dla Klimatu, która odbyła się w czerwcu 2016 roku w Warszawie. Celem wydarzenia była dyskusja wokół postanowień szczytu klimatycznego COP21 w Paryżu i jego wpływie na świat biznesu. Czy ustalenia z COP21 pobudzą efektywność energetyczną na rynku budowlanym? Jak w praktyce wykorzystać dane pokazujące zużycie energii? Jakie są dobre praktyki na rynku polskim? Odpowiedzi na te pytania szukali zaproszeni goście oraz licznie przybyli uczestnicy spotkania.

Partnerzy merytoryczni wydarzenia: Akzo Nobel Decorative Paintings, Armstrong Polska, BNP Paribas Real Estate, BuroHappold Engineering, kierujący się w swojej działalności polityką zrównoważonego rozwoju oraz dbałością o środowisko, przedstawili najlepsze praktyki na rodzimym rynku. Recykling, projekty redukujące emisję gazów, zrównoważone wytwarzanie, efektywne korzystanie z dostępnych zasobów, rozwiązania ograniczające negatywy wpływ na otoczenie, kampanie wewnątrz firm oraz dbałość o jakość środowiska pracy to tylko niektóre z działań chroniących klimat, podejmowanych przez powyższe przedsiębiorstwa.

- Dbałość o środowisko to nasza wspólna odpowiedzialność: polityków, miast oraz biznesu. – podkreśla Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

- Realizacja założeń COP21 w sektorze zarówno prywatnym jak i publicznym wymaga koordynacji. Rola miast i platform współpracy, jak polska Platforma EEB, jest kluczowa. Pełnią one bowiem funkcję koordynacyjną, której rynek naturalnie nie zapewnia. – dodaje gość specjalny spotkania Biznes dla Klimatu, Roland Hunziker, Dyrektor Programu na Rzecz Zrównoważonego Budownictwa i Miast Światowej Rady na rzecz Zrównoważonego Rozwoju WBCSD.

- Pionierskie projekty, takie jak spotkanie Biznes dla Klimatu oraz Koszty Operacyjne Budynków Biurowych przyciągają uwagę odbiorców i są przykładem zmiany świadomości właścicieli budynków, najemców, pracowników i wszystkich zainteresowanych działaniami biznesu na rzecz poprawy klimatu. – mówi Aneta Kłodaś, Dyrektor Zarządzająca Bluevine Conuslting, współorganizator spotkania Biznes dla Klimatu. – Dlatego wraz z Platformą EEB Polska, partnerami konferencji i członkami grupy Construction Marketing Group mamy przyjemność przekazać na Państwa ręce raport prezentujący najlepsze praktyki na polskim rynku oraz wyniki pionierskiego porównania zużycia energii przez budynki certyfikowane i niecertyfikowane na polskim rynku. – dodaje.

Raport dostępny jest na:
https://issuu.com/constructionmarketinggroup/docs/biznesdlaklimatu_kosztyoperacyjne_b