Inwestorzy coraz bardziej doceniają potencjał stabilnych produktów inwestycyjnych, jakimi bez wątpienia są obiekty biurowe zlokalizowane w centrum Warszawy. Wśród pięciu największych transakcji biurowych w stolicy w 2018 r. aż trzy dotyczyły centralnego warszawskiego obszaru biznesowego (CBD): były to Lumen & Skylight, CEDET i Spektrum, opiewające łącznie na kwotę ponad 420 mln euro – wynika z analiz CBRE.

W pierwszej piątce największych transakcji na rynku biurowym Warszawy znalazły się także położone na obrzeżach centrum Gdański Business Center oraz Warsaw Spire. Kilka ostatnich lat potwierdziło silny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w sercu miasta, przez co ich dostępność przestała nadążać za potrzebami najemców, a obiekty umocniły swoją pozycję wśród najbardziej stabilnych produktów inwestycyjnych.

Centrum prestiżu

W minionym roku największe znaczenie dla ścisłego centrum biznesowego (CBD) warszawskiego rynku biurowego miało kupno biurowców Skylight i Lumen przez Globalworth Poland, wspieranego przez CBRE. To największa dotychczas taka transakcja tego inwestora w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, która daje mu pozycję lidera na polskim rynku nieruchomości biurowych. Jej wartość wyniosła 190 mln euro.

– Biurowce zlokalizowane w centrum Warszawy to od lat jeden z preferowanych produktów inwestycyjnych. Na ich pozytywne postrzeganie przez inwestorów wpływają przede wszystkim mocne fundamenty rynku najmu, dzięki czemu inwestorzy mogą liczyć na zadowalający zwrot z inwestycji. W 2019 roku w centrum miasta zostanie oddanych siedem obiektów biurowych, o łącznej powierzchni 160 tys. mkw. Większość z nich będzie przedmiotami kolejnych transakcji inwestycyjnych – mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE.

Biurowce Lumen i Skylight mają do dyspozycji najemców ponad 45 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, dzięki czemu komfort pracy w biurowcach jest wysoki. Kolejnym atutem jest ich lokalizacja, w samym centrum Warszawy, tuż przy najważniejszych punktach komunikacyjnych oraz wielu lokalach gastronomicznych i ważnych obiektach handlowych.

CEDET i Spektrum

Zakupiony za ponad 129 mld euro CEDET to kilka atutów inwestycyjnych w jednym – lokalizacja w ścisłym centrum miasta, na popularnej ulicy handlowej oraz łączenie funkcji biurowych z usługowymi. Jak zwracają uwagę eksperci CBRE, firmy doradzającej kupującemu w transakcji, takie obiekty to obecnie najlepsze inwestycje na świecie. Jeszcze do niedawana w Polsce ten trend był niezauważalny. Nowym właścicielem dawnego „Smyka” został koreański fundusz zarządzany przez GLL Real Estate Partners.

– CEDET to jedna z pierwszych dużych transakcji obiektem biurowym z rozbudowaną funkcją handlową. Obserwując zainteresowanie inwestorów prognozujemy, że w przyszłości będzie ich zdecydowanie więcej – podkreśla Przemysław Felicki.

Trzecie miejsce na podium największych transakcji w warszawskim centralnym obszarze biznesowym zajmuje zakup biurowca Spektrum Tower przez fundusz Globalworth. Wartość transakcji wyniosła 101 mln euro. Budynek przeszedł gruntowną modernizację i dzięki swojej centralnej lokalizacji z powodzeniem przeszedł całkowitą rekomercjalizację, znajdując uznanie najemców, którzy chcieli być w ścisłym CBD, ale nie chcieli płacić najwyższego czynszu.

Centrum na mocnych fundamentach stoi

Biur w stolicy cały czas brakuje, szczególnie w centrum. Jak wynika z raportu CBRE „Q4 2018 Market View. Warszawski rynek biurowy”, w ścisłym centrum Warszawy niewynajęte jest zaledwie 5,4% powierzchni, podczas gdy cztery lata temu była to aż jedna piąta. Przy czym dla najlepszych przestrzeni w segmencie budynków klasy A odsetek ten jest obecnie nawet niższy. Centrum Warszawy zajmuje obecnie pierwsze miejsce wśród centralnych dzielnic innych ważnych miast Unii Europejskiej pod względem liczby wynajętych mkw. powierzchni biurowej (w zestawieniu z całą dostępną).