W dniach 4-6 października 2022 r. Warszawa zaprezentowała ofertę na najbardziej prestiżowych targach nieruchomości w Europie – EXPO REAL 2022 w Monachium. W imprezie uczestniczyły miasta, regiony, firmy, inwestorzy, deweloperzy oraz media branżowe z całego świata.
– Warszawa, aby utrzymać miano lidera regionu musi dbać o rozwój i szybko dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości. Koronawirus i wojna w Ukrainie niebywale zmieniły perspektywy dla europejskiej i światowej gospodarki, której jesteśmy częścią. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, który przewodniczy miejskiej delegacji na targach. – Dzięki udziałowi w targach EXPO REAL 2022 stolica mogła pokazać, że jest miastem bezpiecznym i promować swoją otwartość, czyli podejście zorientowane na człowieka, zrównoważony rozwój i wysoką jakość życia. To są wartości, które sprawiają, że potrafimy stawiać czoła globalnym wyzwaniom i jesteśmy atrakcyjni dla inwestorów i talentów z całego świata. – dodaje Olszewski
Reklama
Reklama
Warszawa liderem rankingów
Warszawa zapewnia doskonałe warunki dla biznesowych inwestycji:
- w mieście jest ponad 6 mln metrów kwadratowych powierzchni biurowych, a kolejne 360 tys. w budowie,
- kształci się ponad 210 tys. studentów,
- stolica oferuje wysoką jakość życia,
- mnóstwo zieleni,
- oraz bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową.
Oferta inwestycyjna miasta
W tym roku miasto zaprezentował 5 działek inwestycyjnych:
- przy ulicy J. Słowackiego (6 152 m2) – Bielany,
- ulicy Krzemienieckiej (3271 m2) – Bielany,
- na Woli przy ulicy Burakowskiej (8259 m2) – Wola,
- ulicy Grzybowskiej (1397 m2) – Wola,
- przy ulicy Sprzecznej (654 m2) – Praga-Północ.
Reklama
Sprytny jak warszawiak
Tegorocznym hasłem promocyjnym stolicy podczas targów było: „Warsaw – smart people, smart technology, smart city”.
Stoisko Warszawy zajmowało powierzchnię 111 mkw.. Do jego zabudowy projektanci wykorzystali drewniane i betonowe elementy, dopełniając je roślinnością. W wystroju stoiska widoczne są nawiązania do szklanych elewacji stołecznych biurowców. Przy projektowaniu oświetlenia jego twórcy inspirowali się oświetleniem stacji warszawskiego metra. Całość dopełnił neon przedstawiający symbol stolicy – syrenkę – oraz napis „Warszawa”, których kształt przywodzi na myśl neony z drugiej połowy ubiegłego wieku. Miejsce spotkań na stoisku zdobić będzie panorama Warszawy autorstwa Tytusa Brzozowskiego akwarelisty i architekta zafascynowanego duszą miasta.
Reklama
Warszawa stawia na biznes
Przyciąganie talentów, rozwój innowacji, ulepszanie warunków prowadzenia biznesu w stolicy czy wsparcie inwestora to priorytetowe obszary działań miasta. M.in. dwa razy w roku Warszawa obecna jest na międzynarodowych targach inwestycyjnych – MIPIM w Cannes i EXPO REAL w Monachium prezentując swój potencjał inwestycyjny. Zaś na co dzień miasto promuje swoją atrakcyjność biznesową poprzez profil Grow with Warsaw w serwisie LinkedIn.
Warszawa jest także aktywna w światowej walce o talenty, w ramach której m.in. w tym roku na jesieni przeprowadzi kampanię on-line na rynku włoskim i hiszpańskim, w sektorze IT i finanse.
Zaś dzięki współpracy w ramach projektu marketingowego Choose Europe, który zrzesza europejskie miasta i agencje promocji inwestycji Amsterdamu, Katalonii, Berlina, Kopenhagi, Frankfurtu, Helsinek, Lyonu, Monachium, Paryża, Rygi, Sztokholmu, Wiednia, Warszawy i Zurychu, stolica ma szansę powalczyć o inwestorów z Ameryki Północnej (www.chooseeurope.eu).
Aby skutecznie konkurować z innymi miastami Europy i świata oraz utrzymać miano lidera Warszawa wytypowała również tzw. obszary doskonałości gospodarczej, które są najbardziej perspektywiczne dla miasta w okresie do 2040 roku. Są to: sektor kreatywny, uwzględniający nowoczesne rzemiosło, także branżę gier komputerowych; sektor rolno-spożywczy, z wykorzystaniem biotechnologii i uwzględnieniem założeń biogospodarki; sektor nowoczesnych usług biznesowych z punktem centralnym w postaci usług specjalistycznych i uwzględnieniem ich twórczego charakteru; zielona gospodarka komunalna, uwzględniająca zasady gospodarki cyrkularnej oraz ekonomię współdzielenia; centrum wsparcia start-upów dla Europy Wschodniej ze wskazaniem na specyficzną funkcję Warszawy jako „drzwi” do Unii Europejskiej.