Zakończyła się pierwsza część konkursu „Grunt na Medal 2016”. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 81 terenów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje produkcyjne. Jest to blisko połowa gruntów, spośród 179 ofert, które zostały zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu.

W 2016 roku do „Gruntu na Medal” przystąpiły 142 gminy. Łącznie zgłosiły one 179 ofert, które zostały zweryfikowane przez regionalne Centra Obsługi Inwestora w każdym z województw. Połowa kandydatów do tytułu najlepszego gruntu w danym województwie to tereny dotychczas nie zgłaszane do poprzednich edycji konkursu. Dzięki wejściu do rywalizacji, zostaną one teraz włączone do Bazy ofert Greenfield, którą prowadzi PAIiIZ i będą rekomendowane inwestorom.

W tegorocznej, już siódmej edycji konkursu największą aktywnością wykazały się samorządy z Wielkopolski, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Lider zestawienia - województwo wielkopolskie - przystąpiło do rywalizacji, typując aż 31 terenów, z czego 6 przeszło do kolejnego etapu. Kolejne województwa z największą liczbą zgłoszeń to: śląskie (25 gruntów) oraz łódzkie (21 gruntów). Najmniej, 2 oferty przesłało na konkurs „Grunt na Medal” lubelskie, za to oba zgłoszenia zostały zakwalifikowane do dalszego postępowania w konkursie. O stuprocentowej efektywności, czyli przejściu do kolejnego etapu wszystkich zgłoszonych działek mogą mówić także: lubuskie (6 gruntów), pomorskie (5 gruntów), świętokrzyskie (5 gruntów) czy podlaskie (3 grunty).

Spośród wszystkich nadesłanych na konkurs zgłoszeń 45% przeszło do kolejnego etapu postępowania i w wakacje zostaną poddane kompleksowemu audytowi, w tym wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ. Wśród zadań konkursowych, jakie postawiono przed samorządami, jest krótka prezentacja terenu walczącego o tytuł „Gruntu na Medal”. Konkurs zakończy się wyborem najlepszych terenów inwestycyjnych w każdym województwie i oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców podczas uroczystej gali, która odbędzie się na przełomie października i listopada 2016 roku.

Organizowany, co dwa lata, od 2005 roku przez PAIiIZ, Marszałków Województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI) pod rządowym patronatem konkurs „Grunt na Medal”, prowadzony jest równolegle w 16 polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym województwie najlepszego, niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, przeznaczonego pod inwestycje przemysłowe.