Mówi Jean Michel Kaleta, członek zarządu SITA Zielona Energia, nagrodzonej w konkursie Przemysłowa Inwestycja Roku w kategorii Ekologiczna Inwestycja Roku za Instalację Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Mówi się, że poznańska spalarnia jest pionierskim projektem w sektorze gospodarki odpadami. Na czym polega to nowatorskie rozwiązanie?

Poznańska spalarnia, jako jedyna z sześciu budowanych obecnie spalarni odpadów w Polsce, jest realizowana w formule Partnerstwa Publiczno Prywatnego, gdzie partner prywatny nie tylko wybuduje ale też sfinansuje i przez 25 lat będzie zarządzał instalacją. To bardzo dobre rozwiązanie dla Miasta Poznania bo od początku inwestycji współpracuje z jednym partnerem odpowiedzialnym za całość inwestycji i sprawne funkcjonowanie instalacji przez cały czas trwania kontraktu.
Również w finansowaniu zastosowano nowatorską formułę tzw.  finansowania hybrydowego czyli połączenia dotacji unijnej z kapitałem prywatnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu Miasto nie musi martwić się o finansowanie tej wartej niemal 1 mld zł instalacji. Inwestor publiczny zna, co bardzo ważne, koszty zagospodarowania odpadów przez kolejne 25 lat, bo zostały one określone i zagwarantowane w modelu finansowym. Miasto Poznań poszło jednak o krok dalej w realizacji formuły PPP, decydując się na sfinansowanie części inwestycji z pozyskanej na ten cel dotacji unijnej w wysokości ponad 300 mln zł.

Co decyduje o sukcesie nowej inwestycji?

Na sukces tak złożonej inwestycji, jaką jest budowa spalarni odpadów w formule PPP, składa się wiele czynników. Po stronie partnera prywatnego kluczowymi czynnikami są: doświadczenie, dobre przygotowanie i współpraca ze sprawdzonymi, doświadczonymi podwykonawcami. W Europie SUEZ Environement, udziałowiec SITA, zarządza niemal 60 spalarniami, z czego większość została zrealizowana w formule PPP. Naszymi podwykonawcami są  sprawdzone firmy takie jak HOCHTIEF i Hitachi Zosen Inova. Połączenie doświadczenia tych wszystkich podmiotów stanowi solidną podstawę udanej inwestycji.
 
Co oznacza innowacyjność dla Państwa firmy?


Innowacyjność w  przypadku naszej firmy i tej konkretnej inwestycji oznacza oferowanie mieszkańcom rozwiązania na europejskim poziomie, zgodnego surowymi wymogami prawa i spełniającego najwyższe standardy w ochronie środowiska.  Choć instalacje odzyskujące energię z odpadów są powszechnym elementem krajobrazu w Europie, to w Polsce termiczne przekształcanie odpadów dopiero się zaczyna. Wykorzystanie formuły PPP również jest nowością bo tego typu współpraca nie jest w Polsce jeszcze zbyt popularna. A szkoda, gdyż pozwala na skuteczniejsze prowadzenia inwestycji i eksploatacji instalacji - a zatem korzystniejsze i tańsze dla mieszkańców, o czym przekonujemy się teraz, gdy prace nad pozostałymi instalacjami dobiegają końca. Poza tym inżynieria  finansowa poznańskiej spalarni, a szczególnie powiązanie środków prywatnych z środkami UE, jest unikatowa nawet na tle europejskiego rynku.

Dzięki naszej, i innym budowanym obecnie w Polsce spalarniom, Polska ma szansę spełnić wymagania dotyczące gospodarowania odpadami i nadrobić ogromne zapóźnienia w tym zakresie. Zakład ten nie tylko pomoże zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska, ale także wyprodukuje z nich energię cieplną i elektryczną, której niemal połowa jest klasyfikowana jako tzw. „zielona energia”. To rozwiązanie doskonale wpisujące się w ideę zrównoważonego gospodarowania odpadami, a także w ideę inteligentnego miasta, które korzysta z tzw. smart energy.