Bartosz Guss: Poznań prężnie się rozwija pod każdym względem

  • 6 października 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Stolica Wielkopolski zajęła drugie miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych dla biznesu miast w kraju wg badania Business Environment Assessment Study. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak jakość życia, potencjał edukacyjny i potencjał zatrudnienia.

Najnowsza, 3. edycja badania Business Environment Assessment Study, zrealizowanego przez firny Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Poznaniu przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio. 

Stabilizacja mimo pandemii

Poznań prężnie się rozwija pod każdym względem – potwierdza to m.in. tytuł „Najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto”. Mimo pandemii 87% firm planuje wzrost zatrudnienia a poziom powierzchni biurowej przekroczył pułap 600 000 m2. W tym roku pozyskaliśmy 9 nowych inwestorów z branż priorytetowych dla Poznania. Miasto również ciągle pracuje nad podwyższeniem standardu życia. Obecnie realizujemy pięć dużych projektów infrastrukturalnych, w tym rozbudowę trasy tramwajowej na Naramowice. Cieszymy się, że Poznań uzyskał tak wysoką ocenę w tegorocznej edycji BEAS. – mówi Bartosz Guss, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

W trzeciej edycji badania BEAS, Poznań zajął wysokie miejsce. Średnia ocena miasta wynosi 7,1 punktu w 10-stopniowej skali (wzrost o 0,2 punkty w porównaniu z rokiem 2019). To plasuje stolicę Wielkopolski na drugim miejscu (ex aequo z Trójmiastem) wśród innych, badanych polskich miast. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak lokalizacja jako miejsce do życia (7,7 p), potencjał edukacyjny (7,4 p) i potencjał zatrudnienia (7,2 p). 

– Poznań od wielu lat znajduje się w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym. Co roku przyglądamy się kolejnym przedsiębiorcom decydującym się na rozwijanie biznesu właśnie tutaj. Prężnie rozwija się sektor usług nowoczesnych, poznańskie firmy obsługują klientów z całego świata. Ogromną zaletą rynku jest również duża liczba specjalistów IT. – mówi Marieta Brzykcy, Team Leader, Antal Engineering & Operations.

Co piąty z 532 tys. mieszkańców Poznania jest studentem (GUS, 2020). Z tego też powodu dynamicznie rozwijają się sektory priorytetowe dla Poznania: branża IT, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), badania i rozwój (R&D) czy produkcja zaawansowana technologicznie, oferująca atrakcyjne warunki zatrudnienia i rozwoju.

Poznań to miasto bardzo innowacyjne i otwarte na nowych inwestorów. Potwierdza to fakt, że co roku pojawia się w stolicy Wielkopolski co najmniej kilka nowych inwestycji typu BPO/SSC lub IT. Miasto podejmuje wiele inicjatyw mających na celu rozwój sektora usług dla biznesu czy też wsparcie procesów rekrutacyjnych. To tu bije technologiczne serce Polski i tu mają swoje siedziby takie giganty technologiczne, jak np. Allegro czy Beyond. – tłumaczy Wiktor Doktór, Prezes Pro Progressio.

Siła zmian w infrastrukturze

Magnesem, który przyciąga inwestorów do Poznania jest fakt, że to miasto stanowi ważny węzeł 7 dróg o znaczeniu międzyregionalnym i międzynarodowym. Transport drogowy był w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,3 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Wartością dodaną dla poznańskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej - ponad 63 800 m2 w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Wielkopolski wynoszą obecnie 582 900 m2. Ocena infrastruktury nieznacznie spadla z poziomu 7,1 p w 2019 r. na 7,0 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 r.  Poznań znajduje się na 5 pozycji wśród badanych miast, jeżeli chodzi o wzrost zasobów powierzchni biurowej w ciągu ostatnich 10 lat. 

– Poznań posiada bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko. Miasto jest także bardzo dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski, dzięki czemu jest bardzo istotnym ośrodkiem logistycznym na mapie kraju. To wszystko sprawia, że poziom zadowolenia z życia w Poznaniu pozostaje niezmiennie na wysokim poziomie, co potwierdził opublikowany ranking Forbesa, który umieścił Poznań na liście 20 miast, w których najlepiej żyje się Amerykanom – mówi Grzegorz Bobrowski, Manager of Poznań Office, Cushman & Wakefield. Firmy planujące swój rozwój w Poznaniu doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center. – dodaje Bobrowski.

Rosnący potencjał edukacyjny

Dwadzieścia cztery uczelnie, a wśród nich największa państwowa uczelnia w Wielkopolsce, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Poznań liczy sobie prawie 113 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w finansach (18,5 tys.), potem w inżynierii (15,7 tys.) a następnie w obszarze lingwistycznym (10 tys.). Kapitał ludzki został oceniony na 7,2 p w dziesięciostopniowej skali. W porównaniu do roku 2019 jest to wzrost o aż 0,7 p.

– Dużym potencjałem miasta jest duża liczba specjalistów IT. Przynajmniej 7 uczelni wyższych prowadzi kierunki kształcenia związane z informatyką. Sektor firm oferujących usługi z obszaru IT rozwija się dynamicznie, świadcząc usługi wysokiej jakości. Największa grupa studentów kształci się na kierunkach inżynieryjnych. Branże R&D oraz sektor produkcji zaawansowanej technologicznie stwarzają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery m.in. dla absolwentów poznańskich uczelni wyższych. Studenci, dzięki współpracy uczelni z biznesem, kończą edukację mając już na swoim koncie praktyki w organizacjach międzynarodowych i doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów o zasięgu światowym. Tak przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej stają się specjalistami wspierającymi nowych inwestorów. – komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal. 

Rozwój poznańskiego rynku pracy 

Mocną stroną Poznania są kadry z obszaru kompetencji inżynieryjnych, co jest docenianie przez pracodawców z branży produkcyjnej, a także obecność specjalistów i menedżerów w obszarze IT. Najwyższe wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach lingwistycznych oraz o kompetencjach sprzedażowych, a także u specjalistów i menedżerów w obszarze administracji i HR. Taki potencjał kapitału ludzkiego wpływa na fakt, że aglomeracja poznańska jest drugim w kraju najszybciej rozwijającym się ośrodkiem zewnętrznych usług biznesowych, szczególnie w zakresie usług F&A oraz ITO.

Stolica Wielkopolski rozwija się bardzo dynamicznie i przyciąga swoją atrakcyjnością młodych, utalentowanych ludzi. Siłą miasta jest również duża synergia nauki z biznesem oraz społeczność lokalna, która działa na rzecz promowania tolerancji i różnorodności. Motorem do rozwoju biznesu jest wysoka jakość życia w mieście. Według danych GUS dynamicznie rośnie również przeciętne wynagrodzenie brutto mieszkańca Poznania. Pomimo trudnych czasów i pandemii miasto nie traci na atrakcyjności inwestycyjnej. Stolica Wielkopolski dysponuje szeroką ofertą nowoczesnych powierzchni biurowych oraz oferuje stabilne stawki czynszowe. Z pewnością są to istotne atuty, które mogą przyciągnąć nowych inwestorów, jak również zachęcać obecnych do pozostania w tym mieście. – mówi Dominik Pekról, Regional Manager, Antal Engineering & Operations.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów