System kształcenia zawodowego i prawa podatkowego oraz prawo zamówień publicznych - to obszary najczęściej wskazywane przez inwestorów, jako wymagające poprawy. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu PAIiIZ „Bariery w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski”. Celem opracowania jest wsparcie procesu tworzenia w Polsce jak najlepszych warunków dla inwestycji krajowych i zagranicznych.

Inwestorzy ocenili m.in. system podatkowy w Polsce. W ich opinii bariery w tym obszarze wynikają nie tyle z wysokości opodatkowania, co ze zbyt skomplikowanych i często niejednoznacznych przepisów. Inwestorzy wskazywali m.in. na niejasności przy korzystaniu przez pracowników z samochodów służbowych, rozliczaniu strat czy wadliwym uregulowaniu definicji budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Przeszkodą dla przedsiębiorców jest także brak możliwości tworzenia grup VAT oraz zbyt długi termin na zwrot VAT. Inwestorzy zwracają również uwagę na odmienną interpretację podatkową w zależności od urzędu, czasochłonne procedury oraz liczne kontrole podatkowe. Podczas spotkania poświęconego prezentacji raportu nt. barier inwestycyjnych prezes PAIiIZ Sławomir Majman zwrócił uwagę na problem podwójnego opodatkowania. - Kolejny rok próbujemy doprowadzić do podpisania umowy unikania podwójnego opodatkowania z Tajwanem. Jej brak praktycznie uniemożliwia tajwańskie inwestycje w Polsce - powiedział prezes.

Zgłaszane przez inwestorów problemy dotyczyły także barier związanych z prawem zamówień publicznych. Należą do nich: problemy w sposobie komunikacji na linii zamawiający-wykonawca, uniemożliwienie wglądu do ofert konkurencji czy dotyczący wielu obszarów nadmierna biurokracja. Urząd Zamówień Publicznych prowadzi obecnie prace nad nowelizacją Ustawy, w które PAIiIZ oraz inne instytucje administracji i otoczenia biznesu włączyły się uczestnicząc w konsultacjach.

Przedsiębiorcy, jak wynika z raportu, napotykają również trudności w kształceniu zawodowym własnych pracowników ze względu na niejednoznaczne przepisy. Postulują zwiększenie efektywności kształcenia zawodowego poprzez wprowadzenie dualnej nauki zawodu.

Inwestorzy upatrywali także barier w długotrwałych postępowaniach sądowych, licznych kontrolach administracji publicznej, skomplikowanej procedurze uzyskiwania pozwolenia na budowę, problemach z dostawami prądu, czy brakiem planów zagospodarowania przestrzennego.

Jednocześnie zdecydowana większość zagranicznych przedsiębiorców postrzega Polskę, jako dobre miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej i zauważa poprawę w wielu obszarach, takich jak np. duży, chłonny rynek wewnętrzny czy kompetencje polskich pracowników. (PAIiIZ)