Spotkanie składało się z dwóch paneli dyskusyjnych. Pierwszy z nich wskazywał na PPP jako na rozwiązanie, które ma szanse odblokować potencjał projektów infrastrukturalnych. Drugi natomiast skupiał się na możliwościach pełnego wykorzystania innowacyjnych form finansowania w projektach związanych z sektorem kolejowym. W seminarium wziął udział Robert Kałuża, zastępca dyrektora departamentu Wsparcia Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
W krótkim podsumowaniu reformy brytyjskiego systemu PFI (Private Finance Initiative), przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, możemy przeczytać m.in. o tym, że po wielu latach funkcjonowania tego systemu administracja rządowa przyznała, że nie wszystkie projekty PFI w wystarczającym stopniu przynoszą korzyści stronie publicznej. W związku z tym w 2011 roku z inicjatywy rządu brytyjskiego rozpoczęto kompleksową reformę systemu PFI. Jako główne wady wskazano zbyt małą elastyczność zawieranych umów PPP oraz brak wystarczającej finansowej transparentności.
W ramach reformy wypracowano nowe podejście, które określono jako „PF2”. Ma ono m.in. zapewnić szybszy i tańszy proces udzielania zamówień publicznych oraz wprowadzić większą elastyczność do projektów w trakcie ich trwania. Struktura projektu ma także przeciwdziałać nadmiernym, nieuzasadnionym zyskom partnera prywatnego.