Polska Strefa Inwestycji ułatwia małym firmom udział w rządowych projektach inwestycyjnych

  • 20 listopada 2019
  • Newsroom

Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym

Zlokalizowane w wybranych miejscach kraju strefy pozwalały zarejestrowanym tam firmom na łatwiejszy rozwój, zwalniając je z płacenia podatku CIT i PIT. Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego z oferty specjalnych stref ekonomicznych skorzystało szacunkowo 17% przedsiębiorców – głównie prowadzących większe firmy. Dlatego Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), przy współpracy z Polskim Instytutem Ekonomicznym, wprowadziło projekt Polskiej Strefy Inwestycji. 

Przedsiębiorcy zgłaszający się do projektu będą mogli prowadzić inwestycje w swoim miejscu zarejestrowania – nie tylko w wyznaczonych strefach geograficznych. Dzięki temu w programie będzie mogło brać udział więcej firm, a zasady selekcji będą bardziej korzystne dla małych i mikro przedsiębiorstw. Celem polskiej strefy inwestycji wciąż jednak będzie premiowanie inwestycji na terenach nieuprzywilejowanych ekonomicznie.


– Zgłaszając się do programu można wybrać praktycznie jakąkolwiek lokalizację, na terenie całej Polski. Jednak od wyboru lokalizacji zależy ocena zgłaszanej inwestycji. Bardziej preferowane są te miejsca, w których odnotowujemy zapóźnienie gospodarcze i rosnące bezrobocie. – mówi Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym. – Bardzo ważną zaletą Polskiej Strefy Inwestycji jest to, że obejmuje ona swoim zasięgiem cały kraj. Specjalne strefy ekonomiczne zlokalizowane były w różnych miejscach Polski, ale zajmowały łącznie tylko 0,008%  jej powierzchni. Zaś dostanie się do programu Polskiej Strefy Inwestycji nie wymaga od firm przenoszenia miejsca swojego działania. – dodaje Katarzyna Dębkowska.

– Większą szansę na inwestowanie mają również teraz mniejsi przedsiębiorcy, gdyż kryteria dostępu nie blokują na starcie ich zgłoszenia. Widać już pozytywne skutki tych zmian. Z podsumowań działalności programu w 2019 roku wynika, że 90% inwestycji stanowią inwestycje krajowe – z których ponad połowa to właśnie inwestycje małych i średnich firm. Po 9 miesiącach działalności skumulowane nakłady w polskich strefach inwestycji wynoszą ponad 17 miliardów złotych. To o 3 miliardy więcej, niż pojawiło się w strefach ekonomicznych przez cały poprzedni rok. – podsumowuje Dębkowska.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów