Mówi Jens Winter, prezes zarządu Copla.
Wybór odpowiedniej lokalizacji pod inwestycję jest jednym z kluczowych czynników gwarantujących jej późniejszy sukces. Niezależnie od wielkości zainteresowanego podmiotu, czy jest to nieduży zakład produkcyjny, wielka sieć hipermarketów czy hala produkcyjna, miejsce ma ogromne znaczenie i determinuje nie tylko koszty, ale i późniejsze zyski. Lokalizacja inwestycji wpływa na ok. 80 proc. kosztów związanych z nią i jej dalszą działalnością. Są to koszty rozwoju, transportu, płac pracowników, najmu, podatków oraz energii. Aby wybrać odpowiednią lokalizację pod inwestycję należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak liczba mieszkańców, wiek i dochody potencjalnych klientów, usytuowanie konkurencji w pobliżu obiektu, odległość od centrum miasta, plany zagospodarowania przestrzennego, dobre warunki gruntowo-wodne, dostępność do mediów takich jak woda, prąd i gaz oraz cena gruntu.Budynki powstające pod sklep powinny znajdować się w pobliżu centrum miasta, natomiast inwestycje przemysłowe należy oczywiście lokalizować z dala od miejsc zamieszkania, ale w dobrym punkcie komunikacyjnym, np. w pobliżu autostrady.
Najlepszą lokalizacją dla zabudowy przemysłowej jest to strefa przemysłowa, gdzie widać duży potencjał pracowników w danej branży, istnieje możliwość doprowadzenia wszystkich mediów oraz są normalne warunki gruntowo-wodne. Ważne jest, aby zakład przemysłowy powstawał na większym terenie, który zapewni możliwość przyszłej rozbudowy. Inwestycja logistyczna powinna powstać natomiast w pobliżu dobrej infrastruktury drogowej, blisko autostrad lub ekspresówek oraz w odpowiedniej odległości od granic.
Nie wolno zapominać, że dla przebiegu procesu inwestycji ważne jest określenie jej lokalizacji na mapie sytuacyjno-wysokościowej oraz na mapie ewidencyjnej. Informacje o działkach znajdujących się na danym terenie można znaleźć w rejestrze gruntów oraz w Wydziale Geodezyjnym w Starostwach. Dane te są niezbędne do uzyskania w księgach wieczystych informacji o stanie prawnym nieruchomości, a także pozwalają na wystąpienie do działu Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Umożliwiają także uzyskanie informacji o planowanym przeznaczeniu terenu.
W celu sprawdzenia warunków gruntowo-wodnych konieczne jest wykonanie badań przez uprawnionych geologów. W opracowanych wynikach znajdą się takie informacje jak rodzaj gruntu na działce, ich nośność oraz głębokość zwierciadła wody gruntowej. Jest to o tyle istotne, iż w przypadku zapisu o możliwości czasowego podniesienia się zwierciadła wody zmienia się plan projektowania fundamentów. Czasami może zaistnieć także potrzeba utrzymania poziomu wody z wykopów albo wymiana gruntu, co może powodować znaczny wzrost kosztów całej inwestycji.
Wybór dobrej lokalizacji zawsze powinien być poprzedzony odpowiednio dobranymi działaniami. Warto pamiętać, że to właśnie ona w głównej mierze wpływa na powodzenie inwestycji, dlatego też wielu inwestorów decyduje się na skorzystanie z pomocy firm, które planują cały proces inwestycji już od samego początku. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, budżetu i ewentualnych komplikacji, które mogą pojawić się gdy nie dotrzymamy istotnych, chociaż czasochłonnych formalności.