Odpowiada Artur Wawrzyniak, kierownik regionalny w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.

W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, umiejętność pozyskania do pracy ludzi z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem stanowi o być albo nie być wielu firm. Jak pokazują wyniki corocznego raportu „Niedobór talentów” ManpowerGroup, w Polsce trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach zgłasza 33% przedsiębiorstw. Co ciekawe skala problemu nie zmniejsza się, a obserwując obecną sytuację możemy zaryzykować stwierdzenie, że należy się raczej spodziewać jej wzrostu. Zamieszczenie tradycyjnego ogłoszenia, czy to prasowego, czy też internetowego, już nie wystarczy. Konieczne jest zatem nowe podejście w poszukiwaniu pracowników, co związane jest z nowymi technologiami i trendami w zmieniającym się świecie pracy.

Jednym ze sposobów dotarcia do kandydatów jest współpraca z agencjami zatrudnienia. To droga coraz częściej wykorzystywana przez przedsiębiorców czy Inwestorów. Sięgnięcie po wsparcie wyspecjalizowanych firm rekrutacyjnych w większości przypadków gwarantuje osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Doświadczenie, rynkowa wiedza tworzących je konsultantów, a także aktualne bazy kandydatów, pozwalają w rozsądnym czasie osiągać to, co często jest niemożliwe w przypadku polegania jedynie na wewnętrznych działach personalnych, które w ramach funkcjonowania w firmie posiadają również inne niż rekrutacja zadania.

Sposobem radzenia sobie z niedoborem talentów, jaki doradzamy naszym klientom, jest też strategia rozwoju potencjału. Polega ona na zwrócenie uwagi na kandydatów, którzy nie odpowiadają w stu procentach wymaganiom stawianym przez pracodawcę, ale których wiedza, wykształcenie, kompetencje, a także i osobowość, sprawiają, że po czasie wdrożenia staną się pracownikiem, jakiego poszukujemy. Sięgający po takie rozwiązanie pracodawca skraca znacznie czas prowadzonej rekrutacji, uzyskując jednocześnie lojalnego, wartościowego pracownika. Przykładowo kobiety i ludzie młodzi stanowią istotną część globalnej populacji, która jednocześnie  jest niewykorzystanym źródłem potencjalnych kandydatów. Tymczasem są to grupy, na które warto zwrócić uwagę.

Innym rozwiązaniem kłopotów w pozyskaniu pracowników jest także docieranie do kandydatów tam, gdzie znajdują się obecnie. Wiąże się to  z zasięgnięciem po stosowanie elastycznych form zatrudnienia, a także zdecydowanie się na sięgnięcie po pracę zdalną. Umożliwi to zatrudnianie kandydatów niekoniecznie przebywających w miejscu, w jakim znajduje się siedziba naszej firmy, przez co pokonamy ograniczenie miejsca i rozszerzymy pulę osób, spośród których rekrutujemy.  

Patrząc długofalowo, warto rozważyć również aktywną współpracę z instytucjami edukacyjnymi, szkołami zawodowymi, technikami, uczelniami wyższymi. Otwiera to kontakt z ich absolwentami i daje możliwość budowania świadomości naszej firmy u młodych fachowców.