Bank Ochrony Środowiska i Urząd Miasta Tychy podpisały umowę dotyczącą finansowania rewitalizacji Placu Baczyńskiego w Tychach. To pierwsza inwestycja realizowana z wykorzystaniem środków z Inicjatywy JESSICA i finansowaniem BOŚ Banku w województwie śląskim.

Przedmiotem projektu jest rewitalizacja polegająca na adaptacji niezagospodarowanego i niezamieszkałego budynku, w którym pierwotnie znajdowało się kino „Andromeda”. Powstały obiekt będzie istotnym elementem rewitalizacji urbanistycznego kontekstu układu dwóch placów w Tychach: Placu Baczyńskiego oraz Rynku, a jednocześnie będzie pełnił nowe funkcje.

Łączna powierzchnia Pasażu Kulturalnego ,,Andromeda'' wyniesie ponad 2 tys. mkw. Przebudowa i zagospodarowanie obejmie trzy poziomy. Na parterze zlokalizowana będzie przestrzeń na sferę usługową o łącznej powierzchni 1 177,18 mkw., przeznaczona pod działalność handlową oraz gastronomiczną prowadzoną przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Na piętrze o powierzchni 1074,0 mkw. znajdować się będzie Miejska Galeria Sztuki, Mediateka, a także sala konferencyjno-audiowizualna. W ramach projektu przewiduje się również zrewitalizowanie północnej elewacji obiektu.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego 4,5 mln zł (ok. 40 proc. wydatków kwalifikowanych) to pożyczka pochodząca ze środków finansowych Inicjatywy JESSICA. Resztę kwoty stanowią środki własne wnioskodawcy. – Cieszymy się, że w tak krótkim czasie podpisaliśmy umowę na finansowanie pierwszego projektu w ramach Inicjatywy JESSICA – mówi Krzysztof Telega, wiceprezes zarządu BOŚ S.A. – Jestem przekonany, że projektów będzie w szybkim tempie przybywać. Warto też pamiętać, że JESSICA wyznacza nowe trendy – w perspektywie finansowej na lata 2014-20 większość środków pochodzących z UE będzie zwrotna. Im wcześniej nauczymy się z takich instrumentów korzystać, tym łatwiejsza będzie absorpcja funduszy unijnych w przyszłości – dodaje.

Inicjatywa JESSICA jest pozadotacyjnym, zwrotnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB). Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez promowanie pozadotacyjnych, zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej i dokonywanie inwestycji w projekty miejskie ujęte w zintegrowanych planach rozwoju obszarów miejskich.