Papiernia APIS i budynek biurowy Modehpolmo w Szczecinie zostały uroczyście otwarte. Projekty zrealizowano dzięki dofinansowaniu z funduszu JESSICA.

Do niedawna straszyły, a tylko wspomnienia okolicznych mieszkańców przypominały o funkcji gospodarczej i przemysłowej budynków po Papierni i Polmo w Szczecinie. Dzięki środkom z instrumentu JESSICA prywatni inwestorzy nie tylko wyremontowali i zmodernizowali te obiekty, ale również stworzyli w nich miejsca pracy.

Po latach w Szczecinie znów produkowany jest papier, a blisko 100 osób znalazło zatrudnienie. W sposób pośredni przyczyniła się do tego rewitalizacja obiektów i terenu po byłej papierni Skolwin. Dzięki ponad 4,5 mln zł z inicjatywy JESSICA, obszar po dawnej papierni w szczecińskiej dzielnicy Skolwin odzyskał historyczną funkcję. Całość prac modernizacyjnych, budowlanych i remontowych kosztowała ponad 7 mln zł i umożliwiła dalsze inwestycje. W sumie firma APIS zainwestowała w papiernię ponad 50 mln zł.

- Kończymy dziś kolejny projekt w ramach inicjatywy JESSICA. Początkowo mieliśmy obawy czy znajdziemy chętnych do przeprowadzenia procesów inwestycyjnych. Ale udało się i realizujemy 17 projektów w regionie. JESSICA stała się swego rodzaju kołem zamachowym dla inwestycji. 150 mln zł, jakie trafiło do beneficjentów uruchomiło środki wysokości pół miliarda! Bo tyle wynosi całościowy koszt inwestycji. Pracujemy nad mechanizmem, który pozwoli nam finansować podobne zadania w nowej perspektywie – mówił na otwarciu marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas wizyty podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Papiernią APIS a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.

– Będziemy współpracować w dwóch głównych obszarach. Pierwszym jest współpraca naukowa. Cieszę się bardzo, że są firmy otwarte na współdziałanie z uczelniami. Drugim będzie współpraca w zakresie dydaktyki. Dzięki praktykom nasi studenci będą mogli zdobyć kompetencje, które trudno przekazać podczas zajęć – precyzował rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. Włodzimierz Kiernożycki.

Kolejne 11,9 mln zł z Inicjatywy JESSICA pozwoliły odzyskać świetność terenom po dawnej fabryce Polmo w Szczecinie. Projekt o wartości ponad 20 mln zł. umożliwił zakup nieruchomości i wykonanie prac rewitalizacyjnych. Zachowując chroniony przez konserwatora układ brył historycznych, dokonano licznych modernizacji, w efekcie których powstał wysokiej klasy obiekt biurowo-usługowo-handlowy o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m kw. Budynek został w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza działalnością komercyjną, beneficjent będzie również organizował wydarzenia kulturalne.

- Trzeba potrafić przeprowadzić rewitalizację ze smakiem. Tutaj to się udało. Budynek zapiera dech. Cieszę się, że JESSICA przyjęła się na Pomorzu Zachodnim, mimo trudnych początków – podkreślał marszałek Geblewicz.