Nowo wybudowane laboratorium Ośrodka Badań Mostów w Kielcach, filii Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie, uzyskało w ubiegłym tygodniu pozwolenie na użytkowanie. Wykonawcą inwestycji była Skanska. Spółka zrealizowała kontrakt w formule „zaprojektuj i zbuduj” na zlecenie IBDiM. Prace projektowe trwały od grudnia 2013 r., zaś budowa od lipca 2014 r. Wartość kontraktu wyniosła niemal 4 mln zł netto.
- Obiekt składa się z budynku laboratoryjno-biurowego oraz hali laboratoryjnej. Jego kubatura wynosi 8 980 m sześc. Halę laboratoryjną wyposażono w największe w kraju i jedno z największych w Europie stanowisko do badań elementów konstrukcji w skali naturalnej - mówi Mirosław Biskup, kierownik Ośrodka Badań Mostów w Kielcach, filii IBDiM w Warszawie.
- Laboratorium będzie miało możliwość wykonywania badań niszczących elementów prefabrykowanych, między innymi dźwigarów mostowych o długości do 40 m. Obecnie standardowe długości takich prefabrykatów z reguły nie przekraczają 30 m. Na hali laboratoryjnej zainstalowano również dwie suwnice o udźwigu 25 ton każda, które będą miały za zadanie obsługę stanowiska badawczego w zakresie rozładunku, montażu i demontażu badanych elementów – wyjaśnia Jacek Ożarowski, kierownik budowy, Skanska.
Ponad to, w ramach kontraktu Skanska w pełni wykończyła wnętrza obiektu, zbudowała drogi dojazdowe, miejsca parkingowe, chodniki i zagospodarowała tereny zielone.
- Prace prowadziliśmy w jak najszybszym tempie. Ilość pracowników na budowie, w zależności od rodzaju wykonywanych w danym dniu robót, wahała się od 15 do 30 osób – komentuje Jacek Ożarowski.
- Instytut Badawczy Dróg i Mostów współpracuje z wieloma podmiotami prywatnymi i publicznymi, w tym także z administracją państwową oraz placówkami oświaty i uczelniami wyższymi. Nowe laboratorium w Kielcach będzie stanowić zaplecze badawcze dla tych podmiotów, jak również wsparcie dydaktyczne dla uczniów i studentów - mówi Mirosław Biskup.
To już kolejne laboratorium zrealizowane przez Skanska. Na swoim koncie firma ma m.in. budowę pomieszczenia laboratoryjnego w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Uniwersytetu Szczecińskiego, budowę Laboratorium Mikrosystemu i Nanostruktur dla Instytutu Technologii Elektronowej w Piasecznie (pomieszczenia w klasie czystości ISO 7), pomieszczenia laboratoryjne w klasie czystości ISO 5 dla Uniwersyteckiego Centrum Innowacji Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej oraz Kompleksu Naukowo- Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także pomieszczenia o klasie czystości ISO 6 i 7 dla Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
(fot. materiał prasowy)