Do Technoparku Łódź z wizytą przybył Dominique Demonte, dyrektor Bioparku Charleroi Brussels South. Szef jednego z najważniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie 6 marca zwiedził Bionanopark, zapoznał się ze specyfiką działania laboratoriów oraz rozmawiał z kadrą naukową, z którą będzie chciał współpracować.

– Ta wizyta pomoże nam ustalić zakres kooperacji między polskim i belgijskim ośrodkiem. W listopadzie ubiegłego roku na piśmie zadeklarowaliśmy współpracę, która teraz nabiera realnych kształtów. Nasi goście z Bioparku Charleroi przybyli z wizytą, by przyjrzeć się możliwościom Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej oraz Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, poznać pracowników i otoczenie BioNanoParku. Teraz nasi belgijscy partnerzy wiedzą już jakie badania mogą nam zlecać i w jakim zakresie kadra naukowa Bioparku i BioNanoParku będzie współpracować – mówił Andrzej Styczeń, prezes Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

– Dostrzegam trzy płaszczyzny, w których Biopark i Bionanopark mogą efektywnie współpracować. Wspólne projekty naukowo-badawcze, wymiana dobrych praktyk między ośrodkami i korzystanie z potencjału kadry naukowej pozwolą nam zbudować most między Łodzią a Brukselą – mówił Dominique Demonte, dyrektor Bioparku Charleroi Brussels South.

Przedstawiciele belgijskiego Bioparku i łódzkiego Bionanoparku wyrazili nadzieję na zacieśnienie współpracy. Szansą może być Program Wykonawczy na lata 2014-2016, do podpisania którego przygotowują się Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Regionu Walonii.

Biopark Charleroi Brussels South to miejsce, gdzie – podobnie jak w łódzkim Technoparku – buduje się mosty między nauką i biznesem. Tam wiedza naukowców z Université libre de Bruxelles i Université de Mons, łączy się z przedsiębiorczością i nowatorskimi pomysłami rodzącymi się w instytutach badawczych. Nad najnowocześniejszymi zdobyczami biotechnologii pracuje w Bioparku ponad 600 specjalistów z całego świata.

O tym, jak duży potencjał nauki drzemie w Bionanoparku widać na każdym kroku. W łódzkim ośrodku prężnie działa Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, której projekty m.in. implanty ścian oczodołów, są już wykorzystywane przez okoliczne szpitale. Pracownie Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej mogą współpracować w bardzo szerokim zakresie z firmami branży spożywczej, kosmetycznej, medycznej, farmaceutycznej, ochrony środowiska, chemii kombinatorycznej i custom (bio-)synthesis, a także jednostkami naukowo-badawczymi. Z kolei Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanotechnologii jest miejscem, gdzie rodzą się pomysły dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chirurgii, neurochirurgii, ortopedii, stomatologii i biotechnologii przemysłowej. W pracowniach możliwe są eksperymenty pozwalające na kontakt hodowanych komórek z substancjami chemicznymi, m.in. z lekami oraz nowymi produktami inżynierii materiałowej: głównie biomateriałami i produktami nanotechnologii.

W Bioparku istnieje kompletny ciąg technologiczny pozwalający na realizację innowacyjnych przedsięwzięć począwszy od badań, a skończywszy na wdrożeniu i produkcji produktów biotechnologicznych. Podobny cel wyznaczył sobie łódzki Technopark, który buduje podstawy do synergii między środowiskiem naukowym a przemysłem. Wspólne przedsięwzięcia obu instytucji, jak również realizacja programów badawczo-wdrożeniowych z pewnością pozwolą szybciej osiągnąć ten cel.