Inwestorzy mogą zarobić tutaj dwa razy więcej niż w Warszawie

  • 5 maja 2022
  • Newsera

Dawid Wrona, dyrektor ds. sprzedaży w Echo Investment

Łódzki rynek mieszkaniowy jest jednym z najbardziej dynamicznych w Polsce. W aktywnej sprzedaży jest ponad 100 projektów. W ubiegłym roku było to jedyne duże miasto, w którym wzrosła podaż nowych mieszkań, a sprzedaż była jeszcze wyższa. Mimo dynamicznego wzrostu cen – o 42 proc. w latach 2019–2021 – i tak pozostają one niższe niż w innych miastach. To przyciąga inwestorów, którzy chcą lokować swój kapitał w nieruchomości i zarabiać np. na wynajmie. Inwestycja w Łodzi może dać bowiem dwa razy większe zwroty niż w nieodległej stolicy.

− Łódź ma ogromny potencjał z perspektywy inwestorów. Przede wszystkim jest to trzecie co do wielkości miasto w Polsce, ma świetną lokalizację i wciąż duży dostęp do gruntów. Władze miasta stawiają na szybkie procesowanie postępowań administracyjnych. A więc każdy deweloper, który chce zacząć przygodę w Łodzi, zrobi to sprawnie i ma potencjał na wzrosty. Łódź przez wiele lat była niedoszacowana i zamykała stawkę miast podobnej wielkości. Dopiero ostatnie kwartały pokazały potencjał tego miasta, a idące za tym  wzrosty sprzedaży i cen powodują, że dogania czołówkę. – mówi agencji Newseria Biznes Dawid Wrona, dyrektor ds. sprzedaży Echo Investment.

Jak wynika z raportu „Rynek mieszkaniowy w Łodzi 2019–2021”, miasto od lat jest w zestawieniu sześciu największych rynków mieszkaniowych, ale przez dugi czas zajmowało najniższą pozycję. Zaczęło się to zmieniać od 2015 roku, a trzy lata później na rynku nastąpił prawdziwy boom budowlany. Jak wynika z raportu JLL, ubiegły rok był dla Łodzi okresem rekordów. Miasto zmniejszyło dystans do rynków o największych obrotach – w 2021 roku nowa podaż wyniosła 6,1 tys., a sprzedaż sięgnęła 6,2 tys. mieszkań. Ze względu na duży popyt ceny mieszkań w Łodzi wzrosły w ciągu roku o 21 proc., podczas gdy w innych miastach dynamika sięgnęła 14–18 proc. Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w Łodzi na koniec grudnia wynosiła 8100 zł za mkw.

− W Łodzi dynamicznie rozwija się też rynek biurowy czy rynek najmu. Dodając do tego infrastrukturę drogową i lokalizację w sercu Polski, jesteśmy przekonani, że także sektor mieszkaniowy będzie w kolejnych latach nadal rosnąć. – ocenia Dawid Wrona. – Nawet w tym roku te wzrosty powinny się utrzymywać, może nie na poziomie 20 proc., ale przynajmniej 10 czy nawet kilkunastu procent, co będzie zachęcało do dalszych zakupów i inwestowania na rynku nieruchomości przez klientów.

Na rynku szybko kurczy się oferta tanich mieszkań, czyli z ceną poniżej 7 tys. zł za mkw. Jeszcze w styczniu 2021 roku stanowiły one 78 proc. oferty łódzkich firm deweloperskich, a pod koniec roku – już tylko 15 proc., wciąż jednak w Łodzi było ich najwięcej – wskazuje raport RynekPierwotny.pl i miasta Łodzi. Na wzrost średniej ceny wpływa m.in. to, że inna jest struktura oferty mieszkaniowej. W sprzedaży pojawiły się mieszkania luksusowe, budowane przez deweloperów z myślą o zamożnych klientach, w tym inwestorach traktujących je jako lokatę kapitału. Zdaniem eksperta w przypadku zakupu inwestycyjnego na wynajem inwestycja w Łodzi daje dwa razy większe zwroty niż w nieodległej stolicy.

− Jeżeli ktoś kupuje inwestycyjnie i chce zarabiać na wynajmie, a potem na wzroście wartości tej nieruchomości, to dzisiaj mieszkanie w Łodzi daje bardzo dobre zwroty. Dla klienta jest to więc świetna opcja, bo szybko wynajmie mieszkanie i zarobi na nim z perspektywy długoterminowej inwestycji. Za przykładowo 700 tys. zł w centrum Łodzi można kupić nawet dwa dwupokojowe mieszkania wobec zaledwie jednego lokalu tej samej wielkości w Warszawie .– mówi dyrektor ds. sprzedaży Echo Investment.

Inwestorów do miasta przyciągają nie tylko ceny, ale przede wszystkim duża populacja, blisko 700 tys. mieszkańców. Do tego dochodzą uchodźcy z Ukrainy. Naszą granicę przekroczyło już ponad 3 mln osób, co powoduje, że stawki najmu w ciągu ostatnich tygodni urosły blisko o 30 proc. Tym, co wciąż wyróżnia Łódź, jest bardzo duży udział starych budynków w substancji mieszkaniowej miasta, a potrzeba jej odnowienia przyciąga tu deweloperów. Klienci szukają bowiem lepszych warunków mieszkaniowych. W efekcie Łódź była wśród największych miast jedynym, w którym w ubiegłym roku wzrosła oferta nowych mieszkań.

− Rozwój dogodnych połączeń kolejowych między Łodzią a Warszawą oraz wzrost popularności pracy hybrydowej sprawiają, że coraz więcej osób będzie mieszkać w Łodzi i okazjonalnie dojeżdżać do pracy w stolicy np. raz–dwa razy w tygodniu. Łódź ma więc dodatkową grupę zamożnych klientów, która będzie stymulować ten rynek. Już teraz widzimy, jak wielu deweloperów tutaj inwestuje i tworzy nową tkankę, która zwiększa wartość całej okolicy. – podkreśla Dawid Wrona.

Jak podkreśla ekspert, szczególny potencjał widać w centrum Łodzi, na co wskazuje zainteresowanie inwestycją BOHO realizowaną przez Echo Investment, której sprzedaż od samego początku jest bardzo wysoka.

− Włodarze Łodzi stawiają na to, żeby miasto się rozwijało do wewnątrz, wszystko ma być zorganizowane wokół centrum. Ważna jest też komunikacja i dostępność wszelkich usług. Z BOHO w ciągu 15 minut pieszo możemy dostać się na dworzec, do wszystkich głównych arterii i Piotrkowskiej, do sklepów i szkół. To jest ważne dla dzisiejszych mieszkańców, w szczególności kiedy żyjemy w systemie mieszanym, pracujemy zdalnie, dojeżdżamy, trochę w Łodzi, trochę w Warszawie, trochę w innym mieście. Naszym klientom zależy na tym, żeby wszystko było pod ręką – mówi dyrektor ds. sprzedaży Echo Investment.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów