W Podstrefie Zgorzelec Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości spółka Aerosol International powiązana kapitałowo z Grupą Maxim, jednego z największych europejskich producentów kosmetyków, rozpocznie budowę nowoczesnego zakładu produkcji opakowań do aerozoli.

- To pierwsza od blisko 30 lat i bardzo ważna dla miasta inwestycja, która przyniesie nam ponad 300 miejsc pracy – powiedział podczas wczorajszego spotkania z mediami burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, który liczy, że to przedsięwzięcie będzie zachętą dla kolejnych przedsiębiorców zainteresowanych ofertą inwestycyjną przygranicznego miasta.

Przedstawiciele spółki Aerosol International, dr Rolf Giesen z Grupy Maxim, prezes zarządu Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości Iwona Krawczyk oraz burmistrz Rafał Gronicz odpowiadali polskim i niemieckim dziennikarzom na pytania dotyczące planowanej inwestycji, która powstanie na 6 ha działce.

- Szczególne podziękowania składam na ręce pani Iwony Krawczyk i pana Rafała Gronicza, którzy tak atrakcyjnie przedstawili ofertę Zgorzelca, że mimo iż wizytowałem: Kraków, Warszawę, Wrocław, Katowice, to jednak ostatecznie zdecydowałem o zainwestowaniu w Zgorzelcu. Zgorzelecka oferta kamiennogórskiej strefy, choć nie najtańsza, ma wiele atutów. Przede wszystkim miasto jest świetnie położone, co ma kluczowe znaczenie, bo nasza produkcja trafia na wschód i na zachód Europy, ale też ma dobrą infrastrukturę. Istotne było profesjonalne podejście do inwestora. Bardzo rzadko spotyka się urzędników tak elastycznych, otwartych i rozumiejących potrzeby przedsiębiorców. Dr Rolf Giesen docenił również ogromną determinację i zaangażowanie specjalistów i zarządu kamiennogórskiej strefy – powiedział dziennikarzom dr Rolf Giesen.

- Nie mniej ważne od położenia i podejścia do inwestora są atrakcyjne warunki inwestowania w strefach ekonomicznych. Wymieniając czynniki, które wpływają na decyzje inwestorów nie wolno zapominać, że strefy w dalszym ciągu oferują zachęty fiskalne, dzięki którym firmy mogą konkurować i są konkurencyjne na rynkach europejskich i światowych. To bardzo ważny, jeżeli nie najistotniejszy argument dla przedsiębiorców - podkreśliła prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk.

Zdaniem prezes Iwony Krawczyk to rozwojowy projekt.

- Jestem przekonana, że kwota o której mówimy dzisiaj w odniesieniu do tej inwestycji, będzie w rzeczywistości o około 50 proc. wyższa i inwestor ulokuje tutaj nie 180 a 270 mln zł. Podobnie będzie z miejscami pracy, których według dzisiejszego biznesplanu ma powstać 312, ale w miarę rozwoju projektu pewnie powstanie ich więcej. Różnice, o których mówię, będą następstwem utrzymania dynamiki rozwoju tej szczególnej inwestycji. Jej wyjątkowość polega nie tylko na wykorzystaniu innowacyjnych technologii do produkcji opakowań, ale również na stworzeniu centrum badawczo – rozwojowego. - dodała prezes Krawczyk.

Przedsiębiorca wyprodukuje rocznie około 100 mln bezspoinowych puszek. Nowatorska technologia zabezpieczy zapotrzebowanie grupy MAXIM na opakowania kosmetyków, które są sprzedawane w ponad 40 krajach na całym świecie. Ta inwestycja to zalążek klastra w ramach którego dojdzie do współpracy dużych, małych i średnich przedsiębiorstw, tym samym ułatwiony będzie transfer technologii stosowanych do produkcji opakowań kosmetycznych, pomiędzy zrzeszonymi firmami

Ministerstwo gospodarki w ramach ogłoszonego konkursu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka uznało, że jest to inwestycja o dużym znaczeniu. Przyznało Aerosol International ponad 51 mln zł dofinansowania w ramach wsparcia inwestycji w sektorze produkcyjnym. Starania o włączenie zgorzeleckich terenów inwestycyjnych do świetnie rokującej Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej burmistrz Zgorzelca wraz z zarządem strefy rozpoczęli w 2009 roku. Procedura objęcia terenów w Zgorzelcu przez kamiennogórską strefę ekonomiczną zakończyła się rozporządzeniem Rady Ministrów z 21 października 2010 roku, a ofertę dla inwestorów przygotowano praktycznie od zera. Znalezienie terenów pod inwestycje nie było łatwe. Zgorzelec jest miastem zamkniętym w swoich granicach i dysponuje bardzo ograniczoną ilością działek, z których nie każda nadaje się do prowadzenia działalności przemysłowej.