Tereny Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy wejdą w skład specjalnej strefy ekonomicznej. Jednak nie tej, której wszyscy się spodziewali.

Przedstawiciele Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy zdecydowali o włączenie leżących w Gliwicach terenów zakładów do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzja ta jest zaskakująca z uwagi na to, że w pobliżu zakładów bliżej znajduje się Katowicka Specjalne Strefa Ekonomiczna.

- Decyzja o przyłączeniu do Tarnobrzeskiej SSE wynika z dużego doświadczenia tej strefy w restrukturyzacji majątku przemysłu zbrojeniowego i sukcesów związanych z podobnymi projektami w Radomiu, Stalowej Woli, czy Nowej Dębie - mówi przedstawiciel zakładów.

Nowa podstrefa obejmie wszystkie nieruchomości należące faktycznie, bądź w poprzednich latach, do Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy SA. Pozytywną opinię w tej kwestii wydała przed tygodniem jednogłośnie, na wniosek prezydenta miasta, Rada Miejska w Gliwicach. Z wnioskiem o zaopiniowanie propozycji objęcia nieruchomości w Łabędach granicami specjalnej strefy ekonomicznej wystąpiły do miasta Zakłady Mechaniczne Bumar.

- Prowadzona od kilku lat restrukturyzacja tych zakładów okazała się nie w pełni skuteczna. Obecna sytuacja spółki wymaga dalszych, radykalnych działań. Z tego względu zarząd ZM BUMAR Łabędy złożył wniosek o wydanie pozytywnej opinii, dotyczącej ustanowienia na terenie zakładów specjalnej strefy ekonomicznej, co powinno spowodować szybszą aktywizację gospodarczą i poprawę kondycji finansowej. Należy jednak zwrócić uwagę, że gliwicka Rada Miejska wydała tylko opinię, która jest warunkiem koniecznym do ustanowienia strefy. Tę powoła natomiast Rada Ministrów – wyjaśnia zawiłości sprawy Andrzej Karasiński, sekretarz miasta.

Nowa strefa w Bumarze obejmie nieruchomości, które znajdują się w tej chwili w użytkowaniu wieczystym ZM Bumar Łabędy; nieruchomości, które są tzw. czystym Skarbem Państwa, czyli zostały wcześniej przekazane Skarbowi Państwa w zamian za zaległości w podatku VAT oraz nieruchomości, które są w tej chwili własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym miasta, a wcześniej zostały również przejęte przez miasto za zaległości w podatku od nieruchomości.

Podstrefą w Gliwicach zarządzać będzie Agencja Rozwoju Przemysłu w Warszawie, oddział w Tarnobrzegu, która zarządza Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną.