Echo Investment podpisała z PKP Cargo umowę najmu 8000 mkw. w biurowcu realizowanym w ramach II etapu A4 Business Park w Katowicach. To jedna z największych transakcji w Polsce w odniesieniu do regionalnego rynku nieruchomości biurowych. Do A4 zostaną przeniesione dotychczasowe siedziby zakładu spółki oraz katowickiej centrali. Firma wprowadzi się do nowego budynku we wrześniu. Konsolidacja katowickich oddziałów PKP CARGO prowadzona była ze wsparciem międzynarodowej agencji doradczej Savills.

Obecnie PKP CARGO zajmuje w Katowicach dwa budynki - własny biurowiec przy ul. św. Huberta oraz wynajmowany, w Alei Wojciecha Korfantego. Przeniesienie obu siedzib w jedno miejsce ma na celu poprawę funkcjonowania katowickich biur PKP Cargo i zwiększenie komfortu pracowników. Wpisuje się to w ogólny trend koncentracji siedzib, obserwowany w dużych korporacjach. Jednocześnie należący do PKP CARGO biurowiec przy ul. św. Huberta w Katowicach zostanie wystawiony na sprzedaż.

- Po przeanalizowaniu sytuacji nieruchomości PKP CARGO w Katowicach postanowiliśmy zrezygnować z dwóch odrębnych siedzib i postawiliśmy na jedno wspólne biuro dla zakładu i katowickiej centrali. To najlepsze rozwiązanie. Łączenie siedzib jest trendem obserwowanym w dużych przedsiębiorstwach. Pozwala na efektywniejsze zarządzanie powierzchniami biurowymi i optymalizację kosztową - mówi Łukasz Hadyś, członek zarządu PKP Cargo ds. finansowych.

- Nowa siedziba jest zaawansowanym technologicznie budynkiem, dobrze wpisującym się w nasze potrzeby. Zastosowane w nim rozwiązania poprawią jakość pracy osób zatrudnionych w katowickich biurach PKP CARGO - dodaje Artur Kostowski, dyrektor Biura Nieruchomości w PKP CARGO.

- Jesteśmy dumni z tego, że spółka PKP CARGO wybrała II etap A4 Business Park na swoją siedzibę. W czerwcu br. PKP CARGO potwierdzi opcję na około 1 500 mkw. w tym samym budynku. Wtedy II etap A4 Business Park będzie wynajęty w całości. To wszystko potwierdza najwyższe, światowe standardy inwestycji biurowych realizowanych przez Echo Investment, a także optymalne warunki pracy oferowane przez nas najemcom - mówi Joanna Nicińska, senior leasing manager w Dziale Biur i Hoteli Echo Investment.

- Umowa zawarta przez PKP CARGO oraz Echo Investment to jedna z największych transakcji najmu powierzchni biurowej w Katowicach w ciągu ostatnich lat. Firma wynajęła ponad 82 proc. powierzchni biurowej dostępnej w budynku B w A4 Business Park. Cieszę się, że mogliśmy doradzać PKP CARGO w tym skomplikowanym i czasochłonnym procesie wyboru nowej lokalizacji. Jestem przekonany, że budynek sprawdzi się jako nowa siedziba centrali PKP CARGO, m.in. dzięki dogodnym połączeniom komunikacyjnym i zaawansowanej infrastrukturze technicznej. Dodatkowo, efektywny rozkład powierzchni na piętrach pozwolił na elastyczną aranżację dostosowaną do potrzeb zróżnicowanych grup pracowników i funkcji spółki, w tym biura kierowania ruchem pociągów towarowych w Polsce - mówi Tomasz Subocz, associate director, szef Działu Reprezentacji Najemcy w Savills w Polsce.