Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030, przedłożoną przez ministra infrastruktury i rozwoju. Ponadregionalna Strategia Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030 obejmuje obszar województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Makroregion Polski Centralnej obejmuje obszar o łącznej powierzchni stanowiącej 17,2 proc. powierzchni kraju i liczbie ludności wynoszącej ok. 7,8 mln osób (ok. 20,3 proc. ludności Polski). Zgodnie z przyjętą wizją rozwoju, Polska Centralna będzie najbardziej dynamicznym, konkurencyjnym i innowacyjnym obszarem, rozpoznawalnym w skali europejskiej i globalnej jako przestrzeń przyjazna generowaniu oraz transferowi wiedzy i innowacji. Kluczowymi kierunkami interwencji, które umożliwią realizację wizji oraz celu głównego Strategii, będą: dostępność i integracja, kreatywność i innowacyjność i    reindustrializacja i umiędzynarodowienie.

W realizację Strategii zaangażowane będą podmioty na poziomie krajowym, regionalnym oraz lokalnym. Każdemu z nich przypisano określony zakres zadań oraz odpowiedzialności. System finansowania opiera się na wykorzystaniu środków z różnych źródeł, przy szczególnym nacisku na odpowiednie wykorzystanie środków pochodzących z funduszy europejskich w okresie 2014-2020.

Obecnie w Polsce funkcjonują 3 strategie ponadregionalne: Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020 (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 (województwa: małopolskie i śląskie), Stratega Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020 (województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).