W Nowym Stawie na Żuławach Wiślanych (woj. pomorskie) powstanie kolejna, już czwarta, farma wiatrowa wybudowana przez RWE Renewables Polska. Na wartą ponad 60 milionów euro inwestycję składać się będzie 19 turbin wiatrowych, wyprodukowanych przez firmę Repower, o mocy 2,05 MW każda.

Pierwsze urządzenia zostaną dostarczone na plac budowy we wrześniu, do tego czasu będą prowadzone prace przygotowawcze. Nowy park wiatrowy zostanie podłączony do sieci na terenie działania Energa Operator.

- Nowa farma wiatrowa potwierdzi pozycję RWE Renewables Polska jako jednego z największych inwestorów w sektorze energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska. - Do końca 2015 roku wydamy na inwestycje w Polsce ok. 2 mld zł. Między innymi dzięki naszym inwestycjom nasz kraj ma szansę stać się regionalnym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej, zarówno jeśli chodzi o liczbę instalacji, jak również o ich jakość i technologiczne zaawansowanie. Grupa RWE zawsze korzysta z najlepszych dostępnych technologii, które charakteryzują się wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem. Farma wiatrowa w Nowym Stawie będzie tego najlepszym przykładem.

- Farma wiatrowa RWE będzie największą inwestycją na terenie gminy Nowy Staw. Mamy nadzieję, że na etapie budowy powstaną miejsca pracy dla naszej społeczności a samo przedsięwzięcie długofalowo przyczyni się również do rozwoju i promocji miasta oraz gminy – mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu.

RWE Renewables Polska, należące do RWE Innogy, planuje do 2015 roku wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 300 MW. Od 2009 roku kiedy została uruchomiona pierwsza inwestycja RWE, firma posiada już 108 megawatów produkowanych z wiatru. Pierwsza inwestycja – oddany w 2009 roku Park Wiatrowy Suwałki – składa się z 18 turbin, każda o mocy 2,3 MW. W 2011 roku RWE uruchomiło kolejne farmy wiatrowe w Pieckach i Tychowie. Farma Wiatrowa Piecki posiada moc zainstalowaną na poziomie 32 megawatów (16 turbin po 2 MW), natomiast Farma Wiatrowa w Tychowie 15 turbin o mocy 2,3 MW.

Inwestycje w energetykę wiatrową przybliżają Polskę do realizacji celu 15% energii pochodzącej z energii odnawialnej do roku 2020, jednak jak każdy tego typu projekt wiąże się z dużym zaangażowaniem lokalnym. RWE wybuduje lokalne drogi dojazdowe oraz instalacje podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. W budowę i przygotowanie inwestycji zawsze angażowani są lokalni przedsiębiorcy i podwykonawcy. Dzięki takiemu podejściu RWE przyczynia się do rozwoju regionu i lokalnej infrastruktury.