Polska Rada Centrów Handlowych zaprezentowała najnowszy raport rynkowy PRCH Retail Research Forum (PRCH RRF) obejmujący pierwsze półrocze 2012 roku.

Raport konsoliduje informacje na temat podaży nowoczesnej powierzchni handlowej, jej nasycenia na rynku ogólnopolskim i na rynkach lokalnych, dostarcza informacji na temat trendów w zakresie siły nabywczej oraz najpopularniejszych markach w badanych centrach handlowych. Raport to publikacja mająca na celu standaryzację terminologii i uzupełnienie wiedzy o rynku centrów handlowych w Polsce.

- Po raz kolejny przeprowadziliśmy największe badanie najemców (marek) oraz poziomu wynajmu w 213 centrach handlowych w Polsce, które łącznie stanowią ok. 70 proc. nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w kraju. Wzięliśmy pod uwagę 8 największych aglomeracji – Warszawa, Katowice, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź i Szczecin, badaniem zostały również objęte wiodące miasta średniej wielkości takie jak Bydgoszcz, Białystok, Kielce, Lublin, Częstochowa, Radom i Toruń.- charakteryzuje badanie Radosław Knap, dyrektor ds. badań i rozwoju w Polskiej Radzie Centrów Handlowych.

Analizując najemców w centrach handlowych zlokalizowanych w 15 największych miastach Polski,  najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele branży mody (od 29 proc. do 36 proc. wszystkich najemców), usług (od 9 do 16 proc.), obuwia i galanterii skórzanej (9 proc.-13 proc.) oraz najemcy gastronomiczni (7 proc.-11 proc.). Przedstawiciele pozostałych kategorii branżowych stanowią mniej niż 10proc. wszystkich najemców. W typowym centrum handlowym znajduje się również duży super- lub hipermarket oraz kilku większych najemców, tzw. „kotwic”,  przeważnie z artykułami RTV/AGD czy sprzętem sportowym. Warto zwrócić uwagę, że najlepsze i największe centra handlowe oferują ponadto bogatą ofertę z zakresu rozrywki i rekreacji. Około 30 proc. analizowanych centrów handlowych posiada również sklep typu dom i ogród (tzw. DIY), z reguły ulokowany w odrębnym budynku.

- Gdy porównujemy strukturę najemców w centrach handlowych w ośmiu największych aglomeracjach miejskich z profilem najemców w miastach regionalnych można zauważyć pewne różnice. W miastach regionalnych większy udział w strukturze najemców (o ok. 3 proc.) stanowi branża mody, natomiast w centrach handlowych w największych aglomeracjach bogatsza jest oferta gastronomiczna. Pozostałe główne kategorie branżowe rozkładają się porównywalnie – mówi Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Analizując badane centra handlowe pod względem obecnych marek, podobnie jak w roku poprzednim liderem okazał się sklep prasowy Inmedio, który występuje w ponad 80 proc. analizowanych centrów handlowych. Poza tym liczną grupę stanowią przedstawiciele operatorów komórkowych (występują w ok. 65 proc. - 80 proc. analizowanych centrów), a na kolejnych miejscach uplasowały się marki takie jak CCC, Triumph oraz Apart.