Za 12,3 mln zł UM Poznania sprzedał budynek po Bibliotece Raczyńskich. Nowy właściciel planuje zaadaptować obiekt na biura.

Sprzedaż obejmowała budynek biblioteki oraz znajdujący się od strony ul. Garncarskiej obiekt szkoły publicznej a także działkę o powierzchni 2737 mkw., na której posadowione są oba zabytki. Po raz pierwszy miasto próbowało sprzedać budynek w czerwcu za cenę 15 mln zł. Przy drugiej próbie cena została obniżona do 11 mln złotych.  Ostatecznie budynki zostały sprzedane za 12,3 mln zł, jednak ostateczna cena będzie o połowę niższa z uwagi na bonifikatę dla nabywców zabytków.

W przetargu, w którym wzięły udział dwa podmioty, zwyciężyła firma Superior z Olsztyna, która planuje zaadaptować budynek na biura. Ze względu na indywidualne wpisy obu budynków do rejestru zabytków prace remontowe będą prowadzone w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

To kolejna już w tym roku zakończona sukcesem sprzedaż obiektu zabytkowego. W ostatnich miesiącach wynikiem pozytywnym zakończyły się przetargi m.in. na kamienicę przy ul. Działyńskich 3, willę miejską przy ul. Mickiewicza 16 oraz powojskowy budynek przy ul. Ułańskiej 3. To nie koniec przetargów w tym roku. Jeszcze w tym roku odbędzie się pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości miejskiej przy ul. Szkolnej/Koziej/Podgórnej - zespół szpitalny. Oferta obejmuje ponad 1,3 ha zabudowanych działek zlokalizowanych w samym sercu Poznania i ma ogromny potencjał inwestycyjny.