Drutex otworzył w tym tygodniu wartą 200 mln zł inwestycję w Europejskie Centrum Stolarki (ECS). Nowo uruchomiona hala produkcyjna pozwala na podwojenie potencjału produkcyjnego, a tym samym umocnienie pozycji konkurencyjnej Drutex na kluczowych rynkach eksportowych firmy, takich jak: Niemcy i Włochy.

- Wraz z uruchomieniem pierwszego etapu naszej inwestycji, czyli hali produkcyjnej o powierzchni ok. 28.500 mkw., po 20-latach działania rozpoczynamy nową erę rozwoju. Koncentrujemy się w 100 procentach na naszym wzroście. Jesteśmy zdeterminowani, by umacniać naszą pozycję w kraju i za granicą. Nasze plany nie ograniczają się już tylko do okien i drzwi. Zaczynamy nowy etap z nowymi produktami. Bramy będą dla nas wyzwaniem i inspiracją. Będą nas mobilizować do jeszcze dynamiczniejszego rozwoju. Przed nami dopiero najlepsze. Jesteśmy gotowi, by walczyć o Klientów, bo jesteśmy pewni swoich mocnych stron i przewag konkurencyjnych - mówi prezes Drutex-u, Leszek Gierszewski.

Budowa pierwszego etapu ECS, trwająca ok. dwudziestu miesięcy zapewnia dodatkowe 700 miejsc pracy, a do dyspozycji pracowników administracyjnych będzie dodatkowa, ok. 800 – metrowa, powierzchnia biurowa. ECS to nowoczesność, gwarancja dodatkowego zatrudnienia i wysoki komfort pracy. Drugi etap inwestycji związany z budową kolejnych 30.000 mkw. powierzchni produkcyjnej planowany jest na przyszły rok. Infrastruktura do rozpoczęcia budowy drugiego etapu ECS jest już przygotowana.

Konstrukcja stalowa ECS o powierzchni czterech boisk piłkarskich waży łącznie 904 tony, co odpowiada ciężarowi trzech samolotów Airbus A380 Superjumbo. Prace ziemne rozpoczęte w lutym 2013 roku, wiązały się z przewiezieniem ok. 176.413 mszesc. ziemi. Łącznie posadzonych zostało 30.000 roślin wokół hali i ułożono 10.000 mkw. trawnika.

Koordynacja wszystkich procesów produkcyjnych narzuca konieczność wdrażania efektywnych, innowacyjnych rozwiązań zarówno w zakresie produkcji, transportu jak i organizacji działań wewnątrz firmy. Nie inaczej jest w przypadku realizacji projektu związanego z budową ECS. Hala została wyposażona w inteligentne rozwiązania w zakresie sterowania produkcją, ale również odpowiada nowoczesnym wymaganiom dotyczącym architektury budynku, także w odniesieniu do kwestii dotyczących procesów sprawnego załadunku i rozładunku stolarki. Dzięki optymalizacji procesowej i produktowej firma jest w stanie dotrzymywać 7-dniowych terminów realizacji zamówień przy rosnącym popycie w kraju i za granicą. Flota transportowa składająca się z ponad 200 pojazdów, głównie marki Mercedes, gwarantuje niezawodność i szybkość działania.

Nowa hala produkcyjna dysponuje nowoczesnym, zautomatyzowanym parkiem maszynowym pochodzącym od renomowanych, światowych firm, zarówno jeśli chodzi o urządzenia i maszyny do produkcji profili PVC, jak również szyb zespolonych i stolarki okienno-drzwiowej z PVC. Z trzydziestu dwóch linii produkcyjnych w ECS aż szesnaście to maszyny i urządzenia do produkcji okien i drzwi z PVC, a pięć służy do produkcji szyb zespolonych. W nowej hali produkcyjnej znajduje się także hartowania szkła, która jest zupełnie nowym sprzętem w firmie i która pozwoli na produkcję jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie konstrukcji.

Za pierwsze półrocze 2014 roku Drutex zanotował ponad 19-procentowy wzrost wielkości sprzedaży, co potwierdza, że firma rośnie bardziej dynamicznie niż rynek, który średnio wzrósł o 15 procent. Spółka zamierza utrzymać tę dwucyfrową dynamikę sprzedaży do końca tego roku. Za rok 2013 Drutex wygenerował przychody na poziomie ponad 470 mln zł. Firma podwaja również potencjał produkcyjny z 5.000 do 10.000 okien na dobę, co oznacza, że rocznie Drutex produkował ok. 2 mln okiem. Ponadto, firma zwiększa produkcję rolet z 5000 sztuk w miesiącu do 1000 rolet dziennie. Portfolio produktów wzbogaci się dodatkowo o bramy przemysłowe, które będą stanowić nowość w dotychczasowej ofercie.