Z Leszkiem Gierszewskim, prezesem Drutex-u, największego producenta stolarki otworowej z PVC w Europie, rozmawia Agnieszka Boruta.

W tym roku wyraźnie postawili Państwo na działania marketingowe i public relations. W wielu wywiadach przyznawał Pan, że zaowocowało to zwiększeniem rozpoznawalności marki i wzrostem popytu na produkty. Drutex istnieje na polskim rynku od 1985 roku, a od 1994 r. zajmuje się produkcją stolarki okiennej z PVC. Dlaczego akurat teraz zdecydowali się Państwo na tak zintensyfikowane działania promocyjne?
Do każdej decyzji się dorasta… (śmiech). Poważnie mówiąc, działania marketingowe stanowiły integralną część strategii przedsiębiorstwa od początku jego istnienia. Skala aktywności jednak rosła wraz ze wzrostem naszej firmy, jej potencjału, wielkości sprzedaży itd. Być może nie był to wzrost proporcjonalny, jednakże jeszcze przed kilkoma laty poziom zaangażowania w działania marketingowe odpowiadał naszym potrzebom i wizji rozwoju spółki. Mimo braku spektakularnych inwestycji w marketing, a jedynie dbałość o bieżącą aktywność w tej dziedzinie, zbudowaliśmy silną i prężnie działającą firmę, będącą liderem, nie tylko na polskim, ale również europejskim rynku stolarki, osiągającą poziom przychodów na poziomie 326 mln zł (rok 2010). W związku z dynamicznym rozwojem sieci dystrybucji, rosnącym popytem na nasze produkty oraz zainteresowaniem partnerów biznesowych naszą firmą, zdecydowaliśmy się zintensyfikować nasze działania promocyjne. Tym samym od roku 2010 w dużo większym stopniu prowadzimy aktywność w zakresie marketingu i szeroko pojętego public relations. Możliwości rynku, chęć zdobycia większej przewagi konkurencyjnej, utrzymania pozycji lidera, ale przede wszystkim zwiększenia rozpoznawalności marki, to tylko niektóre z czynników, które zdecydowały o inwestycjach w markę. Jednocześnie zauważamy, że dzięki takiemu zaangażowaniu dynamika sprzedaży wzrasta jeszcze w większym tempie, rośnie identyfikacja dealerów z firmą, a przede wszystkim Drutex staje się marką rozpoznawalną, obecną w świadomości coraz większej grupy społeczeństwa. Nie ma już mowy o anonimowości. Dzięki reklamie w telewizji, prasie, Internecie, outdoorowi, działaniom z zakresu CSR, eventom, programom dedykowanym dealerom oraz ciągłej komunikacji z mediami, zyskujemy jeszcze większe grono klientów. To z kolei stanowi przecież clue biznesu. Stąd nasze plany na rok następny przewidują dalsze inwestycje w siłę marki.

W jaki jeszcze sposób firma dąży do pozyskiwania coraz większej ilości klientów? Na czym opierają Państwo swoją strategię?
Strategia firmy jest jej tajemnicą… To bowiem właściwe rozpoznanie potrzeb rynku i opracowanie zbioru zasad oraz działań zapewnia jej rynkowy sukces. Proces pozyskiwania nowych klientów i powiększania sieci dystrybucji jest strategią długoterminową, w której nie ma miejsca na pomyłki. Stąd wierzę, że w przypadku naszej firmy decydujące są, oprócz optymalnego planowania rozwoju sieci, również doświadczenie, profesjonalizm, proinwestycyjna polityka firmy, elastyczność działania, a przede wszystkim skuteczna i trafna analiza potrzeb klienta i umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Jednocześnie rozbudowa sieci dystrybucji odbywa się w dużej mierze dzięki rzetelności i wiarygodności biznesowej Drutex-u. Zasady fair play wdrażamy od początku działalności spółki, w związku z czym nasi partnerzy mają świadomość współpracy z firmą silną i prężną.

Firma swoją siedzibę ma w Bytowie. W jaki sposób dbają Państwo o rozwój lokalnej społeczności? Czy CSR w Drutex-ie istnieje? (z ang. CSR - Biznes Odpowiedzialny Społecznie - przyp. red.)?
Koncepcja aktywności z zakresu CSR wiąże się w naszym przypadku z etycznym wymiarem działań firmy, z działaniami na rzecz pracowników, z działaniami na rzecz środowiska naturalnego oraz działaniami na rzecz społeczności lokalnej, ale również z polityką wizerunkową. Stąd, wraz ze wzrostem zaangażowania w działania marketingowe, rośnie również siła naszej aktywności na rynku lokalnym w różnego rodzaju przedsięwzięcia związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Owe działania nie stanowią jednak żadnego novum dla firmy, bowiem już od początku działalności Drutex aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu pomoc finansową różnego rodzaju instytucjom, fundacjom. Firma chętnie promuje talenty, wpiera młodych ludzi, pomaga w rozwoju ich pasji i zainteresowań, jak również inwestuje w ich edukację. Spółka jest od wielu lat sponsorem lokalnej, już II-ligowej drużyny piłkarskiej Drutex- Bytovia Bytów, umożliwiając zespołowi dynamiczny rozwój oraz urzeczywistnianie planów sportowych. W związku z tym inwestujemy w rozwój ich umiejętności, najlepsze warunki do odbywania treningów czy podjęliśmy się kompleksowej modernizacji stadionu celem przygotowania go do rozgrywek drugoligowych. Ponadto, tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy, inwestycje w rozwój młodych talentów zaowocowały nawiązaniem współpracy z Fundacją Dariusza Michalczewskiego - Równe Szanse oraz współtworzeniem festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop. Jestem przekonany, że CSR jest nowoczesnym modelem zarządzania organizacją, który ułatwia funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku i jednocześnie podnosi innowacyjność firmy. Jednocześnie w CSR obowiązują proste zasady: uczciwość, rzetelność, wrażliwość, lojalność, praworządność. To wartości, których nie da się kupić, na które pracuje się latami, i które we współczesnej gospodarce stają się coraz cenniejszym kapitałem. To również wartości, którym Drutex jest stale wierny, i które tworzą fundament rozwoju spółki.

Drutex ma w planach budowę Europejskiego Centrum Stolarki. Proszę powiedzieć coś więcej o tym projekcie. Gdzie i kiedy powstanie, jaka będzie jego misja?
Rosnący popyt i zainteresowanie klientów produktami naszej firmy, powiększająca się sieć dystrybucji, rosnąca baza lojalnych partnerów biznesowych - to tylko niektóre z bodźców, które nie tyle skłaniają nas do dalszego rozwoju, ale wręcz nas do niego zobowiązują. Nasze plany obejmują wobec tego stworzenie Europejskiego Centrum Stolarki z siedzibą w Bytowie, w którym będzie odbywała się na europejską skalę i zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami, produkcja nowoczesnej stolarki okienno-drzwiowej. Dysponujemy potencjałem technologicznym, finansowym, produkcyjnym, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku w zakresie innowacyjnej stolarki. Do rozbudowy fabryki niezbędne są nam wciąż jednak grunty sąsiadujące z firmą. Jeśli zgodnie z obietnicą zostaną one wystawione na publiczny przetarg i Drutex je nabędzie, jeszcze w tym roku lub na początku roku 2012, natychmiast rozpoczniemy budowę. Plany przewidują utworzenie kilku nowoczesnych hal, dzięki czemu firma zatrudni dodatkowych 1000 osób, ograniczając w ten sposób bezrobocie w gminie. Idea projektu przewiduje ponadto rozbudowę zaplecza naukowo-badawczego firmy, a tym samym dalsze inwestycje w innowacyjność rozwiązań. Wierzę, że projekt pomoże nam wzmocnić naszą pozycję rynkową w kraju oraz za granicą. Z powodzeniem będziemy mogli bowiem jeszcze odważniej powiększać swoją sieć dystrybucji oraz bazę lojalnych klientów. Co więcej, uważam, że branża stolarki okienno-drzwiowej, jakkolwiek bardzo konkurencyjna, jest również wielce perspektywiczna, a więc jest jeszcze wiele do zrobienia.

W tym roku przedsiębiorstwo, którym Pan zarządza, zostało laureatem plebiscytu Dobra Firma. Spółka, jako jedyna w branży, znalazła się w gronie dwudziestu najdynamiczniej i najefektywniej rozwijających się polskich przedsiębiorstw. Które argumenty przemawiające za tym wyróżnieniem, Pana zdaniem, zasługują na szczególną uwagę?
Rzeczywiście, Drutex po raz kolejny, jako jedyna firma z branży, został wyróżniony tytułem Dobra Firma. Przy wyborze kapituła brała pod uwagę wskaźniki dynamiki sprzedaży za ostatnie cztery lata, wskaźniki rentowności oraz wzrost aktywów i kapitałów. Zwycięzca oceniany był również pod kątem potencjału przedsiębiorstwa do rozwoju, a jego miarę stanowiły wskaźniki inwestycji oraz zadłużenia. Obecność w tak prestiżowym gronie firm jest sama w sobie nobilitacją. Tytuł przyznawany jest bowiem firmom, które mogą pochwalić się znakomitymi wynikami nie na przestrzeni ostatniego roku, ale przynajmniej kilku kolejnych analizowanych lat i takim, które odniosły sukces rynkowy w niełatwej sytuacji gospodarczej. Istotne w tym zakresie są wszystkie wskaźniki brane pod uwagę, jednakże myślę, że na szczególną uwagę zasługują wskaźniki rentowności oraz inwestycji. One bowiem, w moim mniemaniu, potwierdzają siłę przedsiębiorstwa, jego potencjał, a jednocześnie zaufanie, jakim obdarzają firmę klienci. Wzrost sprzedaży jest bowiem realizowany tylko wówczas, gdy firma jest postrzegana jako partner wiarygodny, rzetelny, a jego produkty cenione są za jakość i ponadprzeciętną funkcjonalność. To dla nas największe uznanie.


Firma zanotowała też awans na Liście 2000, sporządzonej przez jeden z ogólnopolskich dzienników. Drutex doceniono jako jedno z największych polskich przedsiębiorstw, które charakteryzuje się innowacyjnością oraz dynamicznym i efektywnym rozwojem. Czy zamierzają Państwo podjąć określone działania, aby nadal wspinać się po szczeblach tego rankingu i może za jakiś czas znaleźć się na jego szczycie?
Tegoroczny ranking Lista 2000 to kolejny sukces Drutex-u. Firma uplasowała się na 768. pozycji, co oznacza poprawę w stosunku do roku 2010 aż o 88 miejsc. Wypracowany wynik stanowi odzwierciedlenie przemyślanej strategii oraz dowodzi, że Drutex jest firmą, która niezależnie od panującej koniunktury gospodarczej, sukcesywnie umacnia swoją pozycję konkurencyjną, odnotowując z roku na rok lepsze wyniki finansowe. Nasza strategia opiera się na planowaniu długoterminowym, a jednocześnie umiejętności elastycznego działania i dostosowywania się do zmieniających się potrzeb klienta. W związku z tym, iż wierzę, że dzięki kontynuacji działań koncentrujących się na inwestowaniu w innowacyjność produktów, nowe technologie, rozwój sieci dystrybucji, ale przede wszystkim jakość produktów i zadowolenie klientów, będziemy w stanie rozwijać się jeszcze silniej niż zwykle. Z pewnością będziemy również intensywnie realizować projekty z zakresu marketingu i działań PR, wzmacniając w ten sposób świadomość i rozpoznawalność marki. Filarami sukcesu w naszym przypadku z pewnością będą: innowacyjność, jakość i rzetelność biznesowa. Z pewnością w realizacji owego celu pomoże nam właśnie wspomniane Europejskie Centrum Stolarki, które ma stać się synonimem nowoczesności i zaawansowania technologicznego. Będziemy zatem inwestować w te fundamenty naszej firmy, które są wyrazem jej obecnej siły i wzrostu. Kierunków rozwoju i możliwości jest dużo, ale to tak naprawdę klient daje nam informację, gdzie zmierzać i na jakie produkty postawić.

Jaką wagę przywiązują Państwo do takich rankingów, planując kolejne projekty?

Wszelkie nagrody, wyróżnienia, rankingi sporządzane przez niezależne grona eksperckie oraz będące opinią klientów, są dla nas zachętą i mobilizacją do dalszego działania i inwestowania w rozwój firmy. Niezależnie bowiem od rodzaju wyróżnienia, każde z nich stanowi potwierdzenie, że Drutex, wdrażając nowoczesne systemy zarządzania, optymalizując procesy biznesowe, inwestując w jakość produktów, poprawiając poziom obsługi klientów oraz budując świadomość marki, realizuje działania znajdujące uznanie w oczach klientów, czego wyrazem jest dynamicznie rosnący popyt na nasze produkty. Z pewnością owe wyróżnienia nie mają wpływu na realizowaną przez nas strategię rozwoju firmy, jednakże stanowią wyraz satysfakcji odbiorców z oferowanych przez nas produktów. Każda z nagród stanowi symboliczne potwierdzenie jakości naszych usług i wysokiej pozycji na rynku stolarki. Jednocześnie wyróżnienia sa gwarancją dla naszych obecnych i przyszłych kontrahentów, że powierzają swoje inwestycje rzetelnemu i wiarygodnemu partnerowi.