40 mln zł ma kosztować zbudowanie w Opolu nowego zakładu włoskiego inwestora – UFI Filters. Firma produkuje filtry do samochodów m.in. BMW, Porsche, Lamborghini oraz do bolidów ścigających się w Formule 1.

Nowa fabryka włoskiej firmy UFI Filters powstanie w Opolu przy ul. Północnej, na terenie objętym działaniem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład stanie obok dobiegającej właśnie końca inwestycji koncernu IAC.

To co przykuwa uwagę w tym procesie inwestycyjnym, to tempo, w jakim Włosi podjęli decyzję o budowie zakładu w Opolu. 13 kwietnia br. przedstawiciele m.in. Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki spotkali się pierwszy raz z inwestorami. Ci – już 21 kwietnia br. - podjęli pozytywną decyzję o tym, że ulokują nową fabrykę w stolicy Opolszczyzny. To rzadkość, bo zazwyczaj podejmowanie decyzji trwa miesiącami, a nawet latami.

- Inwestor był bardzo zadowolony z faktu, że na spotkaniu pojawili się przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. To wpłynęło na pozytywny odbiór i przekonało inwestora do tego, że wszystkim zależy na tym by ten zakład powstał w Opolu – mówi Piotr Regeńczuk z OCRG.

Bardzo ważnym graczem w procesie inwestycyjnym była firma developerska CTP Polska, która wspierała włoski koncern na wcześniejszych etapach związanych z decyzją, czy inwestować i jaki kształt inwestycja powinna przybrać. W projekt zaangażowane było Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Urząd Miasta Opola,    Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zakład, który powstanie w Opolu ma kosztować 40 mln zł i dać zatrudnienie co najmniej 100 pracownikom. Powierzchnia hali to ponad 10 tys. m kw. Będą w niej produkowane filtry (oleju napędowego, paliwa, powietrza, oleju) dla montowni samochodów oraz części zamienne. Filtry wytwarzane przez UFI Filters są wykorzystywane we wszystkich markach samochodów jakie poruszają się po naszych drogach. Są to np.: BMW, Fiat, Ford, GM, Hyundai-KIA, Mercedes Benz, PSA, Nissan-Renault, Volkswagen, Lamborghini, Porsche, MAN, Scania czy nawet Husquarna.

Co ciekawe od 35 lat włoska firma jest również dostawcą filtrów dla teamów ścigających się w Formule 1. Z ich produktów korzystają m.in. zespoły Sauber F1, Toro Rosso F1, Williams czy Ferrari. Używają ich również stajnie konkurujące w wyścigach samochodowych (Audi, Maserati, Aston Martin) czy motocyklowych (Ducati Moto, Aprilia).

Firma UFI Filters powstała w 1972 r. w mieście Nogarole Rocca pod Weroną. Ma swoje oddziały i przedstawicielstwa w 70 państwach. Zatrudnia 3800 osób. Jej zakłady produkcyjne funkcjonują w 17 krajach: Włochy, Indie, Tunezja, Chiny, Korea... Na przestrzeni ostatnich lat UFI odnotowała znaczny wzrost sprzedaży filtrów przeznaczonych na pierwszy montaż. Obecna oferta liczy ponad 2500 produktów i jest stale poszerzana.