Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego 7 marca otworzył w Brukseli międzynarodową konferencję zatytułowaną „Regionalne aspekty strategii Go China”. Przygotowali ją polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego, członkowie Delegacji ds. Relacji z Chinami, oraz cztery polskie województwa: łódzkie, mazowieckie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Celem konferencji było pogłębianie relacji gospodarczych z partnerami chińskimi oraz zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego Polski i jej regionów. Zaproszeni na nią zostali przedstawiciele placówek dyplomatycznych, instytucji europejskich i władz regionalnych, a także przedsiębiorcy z Chin i z Polski. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli: ambasador RP w Belgii - Artur Harazim, chargé d'affaires w misji Chin przy Unii Europejskiej - Zhang Lirong oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Jerzy Buzek.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli samorządów czterech polskich regionów i polityków uczestniczyli reprezentanci firm polskich i chińskich, które realizują interesy w obu państwach, albo są takimi zainteresowane. Profesor Jerzy Buzek podkreślał jak ważnym partnerem gospodarczym nie tylko dla Polski, ale całej Unii Europejskiej są Chiny.Wydarzenie składało się z dwóch paneli. Pierwszy poświęcony był omówieniu stanu polsko-chińskich stosunków gospodarczo-biznesowych.

W drugiej części konferencji reprezentanci poszczególnych województw przybliżyli Chińczykom swój potencjał gospodarczy na podstawie wybranych branż, znajdujących się w bezpośredniej sferze zainteresowania strony chińskiej. Z uwagi na fakt, że coraz więcej decyzji gospodarczych w Chinach jest przenoszonych na poziom regionów, współpraca na tym poziomie stała się ważnym elementem w stosunkach polsko-chińskich.

Marszałek Witold Stępień otwierając dyskusję zatytułowaną „Transport, logistyka, ICT”, podkreślił atrakcyjność inwestycyjną województwa łódzkiego położonego w centrum Polski, na skrzyżowaniu głównych szlaków drogowych i kolejowych.

- Mamy wszelkie predyspozycje by rozwijać kontakty biznesowe, wzbogacając ogólnopolską strategię współpracy między naszymi krajami, regionami i firmami. Rozbudowywana infrastruktura komunikacyjna i biznesowa - w tym port lotniczy, sieć dróg i szlaków kolejowych z jednym z największych w Europie Środkowej terminali przeładunkowych, centra logistyczne, oferują nowe możliwości inwestowania i zwiększania konkurencyjności firm funkcjonujących na terenie naszego województwa- relacjonuje marszałek Witold Stępień.

Prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Przemysław Andrzejak zwrócił uwagę na rozwój sektora ICT oraz zaangażowanie instytucji z regionu np. Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego w projekty wykorzystujące tzw. technologie przyszłości. Stanisław Witaszczyk, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaprezentował doświadczenia ŁSSE w zakresie przyciągania i obsługi inwestycji chińskich oraz w obszarze współpracy naukowej z podmiotami z ChRL.

Prezentację przedstawił też przedstawiciel łódzkiej firmy Hatrans – operatora pierwszego polskiego pociągu towarowego na linii Łódź - Chengdu, z której usług korzystają między innymi firmy: Dell, Gillette, P&G czy Hutchinson. Dzięki ofercie Hatransu czas tranzytu towarów z Europy do Chin skrócił się o połowę w porównaniu do drogi morskiej. Jest też dużo tańszy od transportu lotniczego, przyczyniając się równocześnie do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.