Krajowa Izba Gospodarcza oraz ambasada RP w Algierze zapraszają do udziału w misji gospodarczej do Algierii powiązanej z udziałem w Międzynarodowych Targach SIMEM 2012: Targi Medyczno-Farmaceutyczne i Wyposażenia Medycznego.

Targi odbędą się w dniach 18-21 kwietnia 2012 w centrum kongresowym w Oranie.

Celem misji jest prezentacja polskiej oferty w zakresie produkcji leków i sprzętu medycznego, wyposażenia dla szpitali oraz nawiązanie kontaktów z algierskimi partnerami podczas spotkań gospodarczych i rozmów handlowych.

Międzynarodowe Targi SIMEM to impreza dla branży medycznej w Algierii. W 2011 r. w targach wzięło udział 246 firm, z czego 190 to firmy zagraniczne pochodzące z 24 krajów. Adresatami tegorocznej edycji targów SIMEM są producenci leków, artykułów dla szpitali, aptek, szeroko pojętej profilaktyki i rehabilitacji, sprzętu specjalistycznego i artykułów jednorazowego użycia. Wśród wystawców obecne są firmy algierskie i zagraniczne, odwiedzający to specjaliści z laboratoriów, hurtowni, aptek, szpitali, przychodni, urzędów centralnych odpowiedzialnych za zakupy w skali kraju.

Polski sektor medyczny cieszy się w Algierii dużą renomą. Udział polskich firm w misji gospodarczej stworzy dogodne warunki do nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych z potencjalnymi partnerami i przyczyni się do utrwaleniu wizerunku polskiego sektora medycznego jako innowacyjnego i nowoczesnego. Władze algierskie kładą duży nacisk na rozwój produkcji lokalnej – zarówno leków, jak i sprzętu medycznego. Algieria przeznacza obecnie ogromne środki nie tylko na produkcję, lecz również na zakup sprzętu w celu wyposażenia budowanych szpitali w ramach programu rządowego na lata 2010-14.

W 2012 roku władze algierskie będą kontynuowały realizację 5-letniego planu inwestycji publicznych o wartości 286 mld USD, przewidującego m.in. modernizację infrastruktury zdrowotnej oraz budowę szpitali. Zbudowane zostaną nowe szpitale, centra walki z rakiem, centra hemodializy, kliniki położnicze. Oprócz budowy nowych ośrodków i modernizacji istniejących, władze algierskie są również zainteresowane współpracą w zakresie transferu wiedzy, wzorem nowego szpitala uniwersyteckiego w Oranie. Rynek lekarstw w Algierii przechodzi również gruntowną i szybką reorganizację, tendencja polega m.in. na ograniczaniu importu i rozwijaniu produkcji lokalnej. Algieria jest interesującym rynkiem zbytu dla producentów leków i sprzętu medycznego, którzy chcą zainwestować we wspólne przedsięwzięcia. Oprócz leków istnieje niezagospodarowany obszar dostaw produktów para-farmaceutycznych, nie podlegających tak drastycznym ograniczeniom administracyjnym.

Program misji w Algierii przewiduje udział w polsko-algierskich spotkaniach biznesowych z zaproszonymi instytucjami algierskimi odpowiedzialnymi za zakup sprzętu i materiałów medycznych; promocję na polskim stoisku informacyjnym oraz rozmowy B2B podczas Międzynarodowych Targów Medycznych SIMEM w Oranie; spotkanie informacyjno-szkoleniowe oraz indywidualne konsultacje nt. warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Algierii oraz współpracy z lokalnymi partnerami.

W ramach realizacji programu KIG oraz WPHI w Algierze zapewnia pomoc merytoryczną i obsługę tłumaczeniową, jak również obsługę logistyczną oraz udział we wszystkich spotkaniach gospodarczych, handlowych i rozmowach z udziałem algierskich przedsiębiorców, ekspertów i organizacji gospodarczych, promocję w lokalnej prasie.

Przy zgłoszeniu co najmniej 4 firm istnieje możliwość dofinansowania kosztu udziału w misji w ramach branżowego projektu promocyjnego ministerstwa gospodarki. Wielkość pomocy dla jednego przedsiębiorcy biorącego udział w projekcie nie może przekroczyć 50 proc. kosztów netto poniesionych przez niego w związku z realizacją projektu, kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem w misji oraz uzyskaniem dofinansowania, powinny aplikować do 8 marca. Szczegółowe informacje na stronie Krajowej Izby Gospodarczej.