Podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego wybrano 10 najlepszych inwestycji. Wśród nich znalazły się inwestycje o szczególnym znaczeniu dla regionalnej gospodarki.

Czysta energia w Dolinie Zielawy, Hala Stulecia we Wrocławiu i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przebudowa układu komunikacyjnego Jaworzna, budowa promenady spacerowej w Szczawnic, Lamusownia w Krakowie, Stadion PGE Arena w Gdańsku, Gospodarcza Brama Śląska - I etap (Sosnowiec), budowa przystani jachtowej w Sopocie oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Opola to 10 projektów z całej Polski, które zostały uhonorowane tytułem Top Inwestycje Komunalne 2012.

Nagrody zostały wręczone podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Top Inwestycje Komunalne 2012 to inicjatywa mająca na celu wskazanie wśród inwestycji komunalnych z całego kraju najlepszych praktyk i sukcesów osiągniętych dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Oceny ponad stu nadesłanych przez samorządy i spółki komunalne projektów dokonała Rada Konsultacyjna, w skład której weszli doświadczeni samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie i eksperci.

Główne kryteria ocen, którymi kierowali się członkowie Rady Konsultacyjnej, to efekt prorozwojowy inwestycji, a ponadto: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) i aktywne gospodarowanie.

Wśró nagrodzonych projektów znalazł się projekt przekształcenia Hali Stulecia we Wrocławiu w centrum turystyki biznesowej, kulturalnej oraz wypoczynkowej, wart 72 mln złotych. Wygrał także projekt Gospodarcza Brama Śląska – I etap (Sosnowiec), będący wspólną inicjatywą Sosnowca, Będzina, Czeladzi i Jaworzna, polegającą na stworzeniu dla inwestorów atrakcyjnej oferty inwestycyjnej. Obejmuje ona swoim zakresem zarówno uzbrojone pola inwestycyjne różnej wielkości, jak i obiekty Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego przystosowane do prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej.

W ramach I etapu pod nazwą „Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej” Sosnowiec realizuje cztery zadania, których wartość kształtuje się na poziomie 81 mln 23 tys. 890 złotych, z czego 60 mln 929 tys. 573 złotych stanowi uzyskane dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007-2013. Pierwsze trzy zadania dotyczą powstania zlokalizowanego w południowej części Sosnowca, w dzielnicy Niwka, na terenie byłej KWK „Niwka-Modrzejów”, Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego wraz z infrastrukturą drogową. Natomiast czwarte polega na uzbrojeniu pól inwestycyjnych w rejonie zlikwidowanej kopalni Piasku Podsadzkowego „Maczki-Bór”.