W trakcie trwającego w Katowicach IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (ang. EEC) przyznano tytuł Top Inwestycji Komunalnych 2012 aż 10 inwestycjom. Dwa z wyróżnionych projektów pomagają chronić środowisko naturalne.

Wyróżnione ekoinwestycje to projekt Czysta energia w Dolinie Zielawy oraz Lamusownia w Krakowie.

W projekcie Czysta energia w Dolinie Zielawy wzięło udział pięć gmin: Wisznice, Rossosz, Sosnówka, Podedwórze i Jabłoń, zlokalizowanych na terenie powiatów bialskiego i parczewskiego, które otrzymały dotację w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi 8 mln 590 tys. 774 złotych, natomiast Unia Europejska przekazała na ten cel 7 mln 302 tys. 157 złotych.

Celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego obszaru turystycznego Dolina Zielawy, poprzez rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Realizacja przedsięwzięcia opiera się na montażu kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych zlokalizowanych na terenie tych gmin. Do końca sierpnia 2012 roku zostanie zamontowanych łącznie 925 zestawów solarnych (na dzień dzisiejszy zaawansowanie montażu instalacji solarnych kształtuje się na poziomie 648 zestawów, czyli ok. 70 procent).

Natomiast projekt Lamusownia w Krakowie to idea budowy na terenie miasta nowoczesnych obiektów usprawniających prawidłowe zarządzanie
i gospodarowanie odpadów - Zbiorczych Punktów Gromadzenia Odpadów (zwanych Lamusowniami). W dużej mierze związana ona była z pilną potrzebą rozwiązania problemów miasta dotyczących niskiej efektywności gospodarki odpadami w ujęciu odzyskiwania surowców wtórnych.

Inwestycja powstała w ramach realizacji projektu „Gospodarka Odpadami na terenie Miasta Krakowa – Zbiorcze Punkty Gromadzenia Odpadów", współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2004-2009. Przedsięwzięcie to także nowatorskie rozwiązania architektoniczne, spełniające wszystkie standardy i normy, zapewniające bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, wpływające na poprawę czystości i wizerunku miasta oraz minimalizujące nieefektywne i nieekologiczne składowanie odpadów na składowiskach. Wartość inwestycji to 7 mln złotych.