Według najnowszego raportu firmy CBRE wzrost zainteresowania zakupami przez Internet będzie miał bezpośredni, pozytywny wpływ na wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe w całej Europie.

- Zakupy przez Internet cieszą się obecnie w Europie ogromną popularnością i przewidujemy, że konsumenci będą coraz częściej korzystać z tego typu usług. Jest to jedna z głównych sił napędowych popytu na powierzchnię magazynową w Europie, a wzrost na rynku zakupów on-line jest nowym wyzwaniem i stanowi możliwość dalszego rozwoju dla wielu operatorów logistycznych. I nie chodzi tu tylko o wzrost zapotrzebowania na zwykłą powierzchnię magazynową, ale o rosnący popyt na powierzchnię o wysokiej specyfikacji technicznej, specjalnie zaprojektowaną i wykonaną zgodnie z potrzebami firm logistycznych obsługujących sieci handlowe oferujące usługi on-line. Muszą to być projekty spełniające wysokie wymogi technologiczne i przygotowane do obsługi tego typu skomplikowanych procesów. – powiedział Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w CBRE.

Tego typu wymogi techniczne oraz położenie większego nacisku na poprawienie jakości i szybkości w dostarczaniu przesyłek będzie wymagało zarówno od firm logistycznych jak i deweloperów powierzchni magazynowych większej elastyczności oraz wysokiej jakości projektów budowanych na obrzeżach głównych miast.

CBRE podkreśla, że obecnie obserwujemy bardzo ciekawą sytuację ‘symbiozy’ dwóch sektorów, handlowego i logistycznego w Europie.

Ostatnie badania CBRE uwidoczniły dwa główne trendy: pierwszy to wzrost zainteresowania konsumentów zakupami on-line, drugi to wzrost zainteresowania sieci handlowych tworzeniem sklepów internetowych i handlu poprzez różne kanały dystrybucji. W Europie 40 proc. konsumentów w wieku 16-65 lat robi zakupy przez Internet, a 47 proc. poszukuje produktów w sieci.

Sieci handlowe przewidują, że dynamika procentowego wzrostu liczby konsumentów kupujących w sieci zmieni się z 5 proc. do 10 proc. rocznie na przestrzeni dwóch lat. Podczas, gdy 70 proc. badanych sieci handlowych uważa się głównie za handlowców tradycyjnych, posiadających sieć sklepów,  63 proc. planuje wprowadzenie nowych kanałów dystrybucji swoich produktów w ciągu najbliższych 2 lat.

Dostępność Internetu w Europie wzrosła o 400 proc. od roku 2000, a przewiduje się, że  zakupy on-line odnotują wzrost na poziomie 12-15 proc. rocznie przez najbliższe 5 lat.

- Oczekujemy znacznego wzrostu zainteresowania powierzchniami magazynowymi. Wzrośnie popyt na powierzchnię w dużych, strategicznych centrach dystrybucyjnych, jak również w mniejszych projektach zlokalizowanych na obrzeżach głównych ośrodków miejskich. - dodał Patrick Kurowski.

Według autorów raportu zzrost zainteresowania zakupami on-line ma bezpośredni wpływ na wzrost popytu na powierzchnie magazynowe najlepszej jakości, specjalnie zaprojektowane dla firm logistycznych obsługujących sieci handlowe posiadające ofertę on-line. Relacja między sektorem handlowych i logistycznym w Europie stwarza nowe, wyjątkowe możliwości dla tych deweloperów, którzy potrafią szybko reagować na rosnące i specyficzne potrzeby nowych najemców.