Pod koniec lata gruchnęła wiadomość, że Agencja Mienia Wojskowego ostatecznie zdołała sprzedać Twierdzę Modlin. Po kilku nieudanych próbach udało się znaleźć inwestora na tyle odważnego, aby zobaczyć komercyjny potencjał w prawie 60-hektarowych historycznych zabudowaniach Twierdzy Modlin. Teraz poznańska firma Koncept przedstawiła wizję wykorzystania terenu.

31 października podpisano akt notarialny finalizujący sprzedaż modlińskich fortyfikacji. Fortyfikacje w Modlinie trafiły pod młotek 12 sierpnia tego roku. Cena wywoławcza wynosiła 35 mln złotych. Ostatecznie po dwóch postąpieniach Twierdzę Modlin wylicytowano za 35 mln 700 tys. złotych. Zwycięzcą przetargu została poznańska firma Konkret S.A., która po uwzględnieniu bonifikaty zapłaciła za nią 17 mln 850 tys. złotych.

Agencja Mienia Wojskowego próbowała znaleźć chętnego na XIX-wieczną fortyfikację już od 2008 r. Wówczas Agencja życzyła sobie za historyczne zabudowania 220 mln zł.

Quo vadis, Twierdzo Modlin

Tydzień pod podpisaniu aktu sprzedaży przedstawiono plany adaptacji Twierdzy oraz poszczególne etapy realizacji całej inwestycji, której czas trwania określono na 6-8 lat. Już niedługo obiekt zostanie udostępniony na cele rekreacyjne, a następnie ruszą prace związane z realizacją projektu smart city.

- Jesteśmy zadowoleni, że dzięki pozytywnemu rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu aktu notarialnego Twierdza Modlin ma szansę na nowe, lepsze życie. Trzeba z radością stwierdzić, że funkcja koszarowa odchodzi już w zapomnienie. Dziś nie potrzeba nam takiej ilości wojsk i fortec. Potrzeba nam pomysłowo zaadaptowanych miejsc i przestrzeni, gdzie można nie tylko przyjemnie spędzać czas, ale też uczyć się czy robić interesy –  podsumowuje Krzysztof Michalski, prezes AMW.

Do zagospodarowania inwestor będzie miał aż 58 ha Twierdzy Modlin wraz z historycznymi zabudowaniami. Jak podkreśla spółka, by zaangażować się w rewitalizację obiektu takiej skali, trzeba umieć marzyć, nie tracąc z oczu perspektywy biznesowej.

Grupa Konkret planuje wdrożyć na terenie Twierdzy Modlin koncepcję smart city – nowoczesnego i funkcjonalnego miasta. Ma być ono zaprojektowane w oparciu model „work, live, educate and play”, który zakłada zastosowanie wysokich technologii w celu wykorzystania kapitału społecznego mieszkańców oraz ochrony historycznej zabudowy i środowiska naturalnego.

- Patrząc na Twierdzę, widzę przede wszystkim ogromny potencjał tego miejsca, możliwości i szanse, jakie wynikają z jego historii. Chcemy, by obiekt ten był stopniowo przywracany ludziom – początkowo w formie terenów rekreacyjnych i zabezpieczonych obiektów historycznych, później w formie idealnego miejsca do życia, pracy i zabawy. – mówi Wiesław Jan Prusiecki, prezes Grupy Konkret.

Priorytetem w trakcie rewitalizacji Twierdzy będzie ochrona substancji historycznej tego miejsca. Plany pierwszych działań obejmują szeroko zakrojone prace konserwatorskie oraz inwentaryzację.  Na ten cel inwestor zabezpieczył już kwotę 48 mln zł ze środków własnych oraz kredytów bankowych.

 W kolejnych etapach Konkret położy nacisk na promocję kulturowego i społecznego potencjału Twierdzy Modlin. Prowadzone będą prace, mające na celu powołanie wirtualnego centrum kultury - digital open air museum - zbioru wszystkich materiałów audiowizualnych dotyczących Twierdzy. Cyfryzacja zebranych dokumentów oraz zdjęć pozwoli na zdalne zwiedzanie obiektów historycznych.

Aspekt turystyczny będzie tylko jednym z wielu, które inwestor bierze pod uwagę. W późniejszym terminie na terenie Twierdzy może pojawić się również hotel, a w następnym etapie także mieszkania, biura i centrum konferencyjne.

- Chcemy, aby obiekt zarabiał na siebie już wkrótce, będąc jednocześnie dostępnym dla szerokiej społeczności. W pierwszej fazie Twierdza Modlin będzie pełnić funkcję rekreacyjną oraz jako przestrzeń dla rozmaitych przedsięwzięć kulturalnych i rozrywkowych. Następnie położymy nacisk na ciekawą formę eksponowania wartości historycznych tego miejsca. W kolejnych fazach przyjdzie kolej na pierwsze lokale komercyjne, wśród których z pewnością znajdzie się hotel – mówi Piotr Ratajczyk, dyrektor ds. Rozwoju Biznesu firmy Konkret SA.

Spółka Konkret nie po raz pierwszy zmierzy się z historycznym dziedzictwem. Flagowym projektem dewelopera jest City Park w Poznaniu. Na terenie przedwojennej koszarowni spółka stworzyła zespół handlowo-mieszkalno-usługowy. Inwestor ma nadzieję, że w jeszcze większej skali uda się powtórzyć ten sukces w Modlinie.

Kto zapłaci za Modlin?

Inwestor zapowiedział, że koszt modernizacji Twierdzy Modlin  to blisko miliard złotych. Do tego projektu inwestor będzie bez wątpienia potrzebował partnerów, zarówno merytorycznych, takich jak organizacje historyczne, jak i partnerów do przeprowadzania inwestycji o charakterze komercyjnym.

- Według naszych zamierzeń inwestycja będzie powstawać dla ludzi, z ludźmi i dzięki ludziom. Obecnie prowadzimy rozmowy z szeroko rozumianym otoczeniem Twierdzy Modlin. Mowa tu zarówno o władzach, stowarzyszeniach pasjonatów twierdzy, organizacjach turystycznych i historycznych, a docelowo także – potencjalnych inwestorach – komentuje Piotr Ratajczyk.

Jak można było zakładać, na część projektów, szczególnie o charakterze społecznym i kulturalnym, Konkret będzie starał się uzyskać wsparcie instytucjonalne.

- Planujemy w obecnej jak i nowej perspektywie sięgnąć po środki unijne i inne granty na cele rewitalizacyjne i kulturowe – przyznaje Piotr Ratajczyk.

Przyszłość Twierdzy, przyszłość regionu

Według szacunków inwestora, popartych analizami ekspertów, pełna rewitalizacja obiektu może potrwać do 10 lat. Natomiast efektów w postaci uruchomienia parku rekreacji, nowoczesnego muzeum i hotelu można się spodziewać się po 4-5 latach.

Oznacza to duże zmiany dla regionu, rozpoczęte już budową lotniska w Modlinie. Agencja Mienia Wojskowego ma nadzieję, że dzięki realizacji przez spółkę Konkret S.A. projektu smart city historyczne zabudowania ponownie będą tętnić życiem. Agencja liczy również na sprzedaż pozostałych działek położonych na obszarze historycznej Twierdzy Modlin. W dyspozycji AMW znajduje się tam jeszcze ponad 28 ha terenu, który jest w trakcie procesu przygotowania do sprzedaży. Jako pierwsze na sprzedaż zostaną wystawione m.in. tereny dawnego lazaretu i dawnej łaźni. Jak komentuje przedstawiciel Agencji, zainteresowanie tymi działkami jest na razie ograniczone.