Zawieszenie wiechy na dwóch obiektach Centrum Praskiego Koneser wieńczy pierwszy etap budowy części mieszkaniowej największej inwestycji deweloperskiej realizowanej na warszawskiej Pradze Północ.

Uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się we wtorek, 21 stycznia. Tym samym prace nad rewitalizacją i adaptacją zabytkowej „Mennicy” oraz powstaniem inspirowanej motywami industrialnymi „Wytwórni” wchodzą w fazę wykończeniową. Do tej pory inwestor, firma BBI Development, sprzedał blisko 70 procent powierzchni „Mennicy” oraz ponad 40 procent „Wytwórni”.

„Mennica” oraz „Wytwórnia” to dwa pierwsze budynki mieszkalne realizowane w ramach projektu inwestycyjnego na terenie kompleksu dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”. Powstanie w nich 86 mieszkań: 10 loftów w zabytkowych zabudowaniach Mennicy Polskiej z 1897 roku oraz 76 soft loftów o powierzchni od 30 do 167 mkw. w nowym obiekcie „Wytwórni”. Obie inwestycje gotowe będą w drugiej połowie 2014 roku.

Część mieszkaniowa Centrum Praskiego Koneser stanowi około 40 procent powierzchni użytkowej całej inwestycji. Zabudowania części mieszkalnej powstaną wzdłuż ulic Białostockiej i Nieporęckiej. Na kolejnych etapach rozbudowy „Konesera” wzniesione zostaną jeszcze 3 nowoczesne obiekty mieszkalne: „Skarbnica” oraz „Monopol” i „Manufaktura”. Łącznie na terenie „Konesera” przewidziano 342 mieszkania.

Na terenie Centrum Koneser powstaje wielofunkcyjna architektura określana mianem „mixed-use”, która  łączy funkcje: mieszkaniową, handlową, biznesową oraz kulturalną. Obok loftów i soft loftów powstaną nowoczesne biura, koncepty gastronomiczne, kameralne i punkty usługowe oraz klub fitness. Planowana powierzchnia części handlowej to około 22 500 mkw. Projekt zakłada udostępnienie również około 22 000 mkw. biur klasy A / B+.

„Koneser” to serce Starej Pragi. Kompleks powstaje w miejscu, gdzie u schyłku XIX wieku otwarto Warszawską Fabrykę Rektyfikacji Spirytusu.

- Była to wówczas największa fabryka wódki po tej stronie Cesarstwa Rosyjskiego – przypomniał w trakcie uroczystości zawieszenie wiechy Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.


Inwestor ma nadzieję, że oprócz historycznej zabudowy do inwestycji przyciągnie lokalizacja oraz poprawiająca się komunikacja, w tym II linia metra, która wg. założeń powinna być gotowa do końca roku.  Projekt ma być również elementem rewitalizacji tej części Warszawy.

- Kiedyś marzyłem, żeby zainteresować inwestorów Pragą. Teraz to marzenia się spełnia, a UM Warszawy po raz kolejny planuje razem z BBI Development promować projekt na targach MIPIM w Cannes  – powiedział w trakcie ceremonii zawieszenia wiechy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

- Pierwszą inwestycję zaczęliśmy na Pradze na początku lat 90-tych. Wtedy nikt nie wierzył, że ta dzielnica może wyglądać tak jak teraz – przyznał Rafał Szczepański. Podobną opinię przedstawiał senator Marek Borowski.

- Kiedy rozpoczynała się ta inwestycja, byłem sceptycznie nastawiony, ponieważ widziałem już wiele projektów na Pradze, które w pewnym momencie grzęzły, a to jest jeszcze projekt realizowany na zabytkowym terenie. Teraz jednak chętnie wyrażam dla niego poparcie – dodał senator Borowski.

Przykładem projektów, które wciąż czekają na realizację jest Port Praski, który po huczny zapowiedziach stworzenia prężnej dzielnicy z biurami, mieszkaniami i portem, od dwóch lat stoi odłogiem.  Jednocześnie w ostatnich latach na Pradze powstało kilka inwestycji, które mogą pomóc w rewitalizacji dzielnicy m.in. Stadion Narodowy, odnowiony Dworzec Wschodni, czy coraz bliższa ukończenia budowa metra.

- Od kilku lat śledzę poczynania BBI Development i już wielokrotnie współpracowaliśmy. Myślę, że takie inwestycje jak Koneser zmieniają oblicze Pragi – będzie to Praga kulturalna, nowoczesna i otwarta na mieszkańców – podsumował burmistrz dzielnicy Praga Północ, Piotr Zalewski.