W trakcie wizyty ambasadora Austrii w Rzeczypospolitej Polskiej dr Herbert Krauss na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, przekazał akt własności 3-hektarowej działki, kolejnej austriackiej firmie na terenie BPPT, firmie Doka, która specjalizuje się technice deskowań.

W trakcie wizyty ambasador zwiedził również nowo budowaną halę austriackiej firmy MMP Neupack Polska.

- Cieszę się, że w trakcie mojej wizyty w Bydgoszczy mam możliwość odwiedzenia dwóch austriackich firm. Obie są na różnym poziomie rozwoju swoich inwestycji w tym mieście, ale obie mają dobre perspektywy. Oba przedsięwzięcia były możliwe do zrealizowania tylko dlatego, że inwestorzy spotkali się z życzliwością ze strony miasta i otwartością na ich oczekiwania i potrzeby. Inwestorzy austriaccy zainteresowani są trwałymi projektami, a miasto z kolei poszukuje niezawodnych partnerów - stąd tak dobre efekty. Zarówno inwestorom, jak i miastu, życzę wszystkiego dobrego w dalszej współpracy – powiedział ambasador Herbert Krauss.

- Mieliśmy okazję zwiedzić firmę MMP Neupack, która w nowej, przestronnej hali  na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego będzie rozwijała swoją działalność w naszym mieście. Prawdopodobnie wielu z nas nie uświadamia sobie skali produkcji realizowanej przez tę firmę tymczasem około 1/3 opakowań papierowo-tekturowych, które przynosimy do domu, to właśnie produkcja MMP Neupack. To pokazuje skalę inwestycji – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

MMP Neupack Polska należy do austriackiego koncernu Mayr-Melnhof - jednego z największych producentów kartonowych opakowań drukowanych na świecie. Firma wyróżnia się kreatywnością przy tworzeniu opakowań z tektury, co znajduje odzwierciedlenie w szerokim asortymencie produktów. W Polsce grupa Mayr-Melnhof Packaging posiada dwa zakłady: w Bydgoszczy i w Józefowie, które w wyniku fuzji w 2010 roku zostały przekształcone w jedną spółkę o nazwie MMP Neupack Polska. W zakładzie w Bydgoszczy przy ulicy Równej jest zatrudnionych niemal trzysta osób.

- Z drugiej strony z radością witamy nowego inwestora, firmę Doka. W popularnej polskiej piosence są słowa „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. Przekazując akt własności działki, chcę wyrazić nadzieję i życzyć inwestorowi, aby tu już wkrótce był świetny zakład z ciekawą ofertą pracy dla bydgoszczan i handlową dla partnerów biznesowych – zaznaczył Rafał Bruski.

-  Bydgoszcz stwarza doskonałe warunki dla rozwoju biznesu. Dowodem na to jest budowa nowego zakładu, którego oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na 18 kwietnia. W ciągu najbliższych 3-4 tygodni chcemy ruszyć z produkcją w nowej hali. Przed mniej więcej rokiem staliśmy przed naszą działką, która wyglądała podobnie jak ta, którą dziś  przejmują koledzy z firmy Doka. Życzę im, aby za rok mogli tak jak my teraz patrzeć na prawie gotowy zakład  – podkreślił prezes zarządu MMP Neupack Polska Johann Taferner.

Na 3-hektarowej działce firma Doka Polska wybuduje zespół hal do serwisowania i przygotowywania deskowań oraz plac składowy z pełnym asortymentem swoich wyrobów. Centrum zapewni pracę dla zespołu doświadczonych inżynierów i handlowców.

Doka decydując się na zakup działki na terenie BPPT biorała pod uwagę plany inwestycyjne miasta Bydgoszcz oraz właściwie przygotowane do realizacji inwestycji tereny wyposażone w infrastrukturę komunikacyjną i potrzebne media.

– Najpóźniej latem przyszłego roku chcemy otworzyć w tym miejscu centrum logistyczno-serwisowe Doka obsługujące północny region Polski. Będzie to nasza baza wypadowa do Wielkopolski, w okolice Szczecina i Gdańska oraz w rejon północno-wschodni kraju. Docelowo planujemy stworzyć tutaj miejsca pracy dla około 70-80 osób. Na działce powstanie też budynek biurowy dla 25-30 osób. Pozostałe miejsca pracy będą w serwisie, stolarni i na stanowiskach przygotowywania deskowań. Liczymy, że dzięki tej inwestycji będziemy mogli aktywniej funkcjonować na rynku pomorskim i kujawsko-pomorskim – – powiedział Wojciech Schefke, prezes zarządu Doka Polska.

Podkreślił jednocześnie, że sfinalizowanie zakupu działki na terenie BPPT udało się przeprowadzić w bardzo krótkim czasie, bo w ok. 2,5 miesiąca.