ACCIONA Energía zainaugurowała 19 października działalność farmy wiatrowej ‘Krobia I’ o mocy 33 MW. To już druga farma wiatrowa hiszpańskiej spółki w Polsce. Wyposażona w jedenaście turbin ACCIONA Windpower o mocy 3 MW inwestycja podnosi zdolność produkcyjną spółki do 71 MW na terenie Polski.

Farma wiatrowa jest usytuowana w zachodniej Polsce w gminie Krobia (woj. wielkopolskie). Farma wytworzy około 82 GWh energii elektrycznej, która pokryje zapotrzebowanie ponad 40 000 gospodarstw, co pozwoli na ograniczenie emisji około 79 000 ton metrycznych CO2 do atmosfery z konwencjonalnych elektrowni węglowych.

Na farmie zostały zainstalowane turbiny produkowane przez ACCIONA Windpower, model AW116/3000, każda z wirnikiem o średnicy 116 metrów i powierzchni omiatania wynoszącej 10 568 metrów kwadratowych. Każda turbina zainstalowana jest na 120 metrowej wieży betonowej, najwyższym modelu wznoszonym przez ACCIONA na farmach komercyjnych. Nad budową obiektu pracowało ponad 400 osób.   

W uroczystości otwarcia farmy wzięło udział wielu przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych wraz z burmistrzem Krobi. Dyrektorowi zarządzającemu ACCIONA Energía Rafaelowi Mateo towarzyszył dyrektor na Europę Rafael Esteban, dyrektor zarządzający na Polskę Andrzej Konarowski oraz dyrektor operacyjny ACCIONA Windpower Luis Solla. Ambasadorowi Hiszpanii w Polsce towarzyszył doradca ambasady ds. gospodarczych i handlowych Rocío Frutos.

W swojej przemowie, Rafael Mateo zachęcał, aby “wzmacniać dążenia polskich władz odnośnie sektora źródeł odnawialnych poprzez poparcie ze strony przepisów, które umożliwią przyszły rozwój tego sektora i zapewnią stabilną sytuację dla inwestycji, które już zostały zrealizowane. Jest to istotny element, który wpłynie na wzrost pewności inwestorów oraz umożliwi powstawanie nowych projektów.”

Farma wiatrowa, która rozpoczęła swoją działalność dołączy do obiektu w Golicach o mocy 38 MW, podłączonego do sieci w 2011 r. Wzmocni ona obecność spółki w polskim sektorze energii wiatrowej, jednego z najbardziej dojrzałych i dynamicznie rozwijających się w środkowej i wschodniej Europie, o zainstalowanej mocy 2 447 MW na koniec 2012 roku.