Radomsko posiada ponad 30 ha pod inwestycje przemysłowe

  • 17 września 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Jarosław Ferenc, prezydent Radomska

Strefa inwestycyjna w Radomsku to profesjonalnie przygotowany obszar objęty statusem specjalnej strefy ekonomicznej co pozwala na działalność gospodarcza wspartą ulgami podatkowymi. Uzbrojone tereny, zwiększająca się siatka dróg, plany zagospodarowania przestrzennego, ulgi dla inwestorów a także poprawa otoczenia przyrodniczego poprzez dbałość o środowisko naturalne to główne kierunki działania samorządu lokalnego.

Więcej na temat możliwości inwestowania w radomsku w wywiadzie z Jarosławem Ferencem, prezydentem Radomska.

Jakimi terenami inwestycyjnymi dysponuje Radomsko i co zaliczyłby pan do ich największych atutów?

Miasto Radomsko posiada dużą i aktywną strefę inwestycyjną położoną bezpośrednio przy zjeździe na autostradę A1. Jako samorząd inwestujemy nieustannie w nowe obszary , które będą służyć inwestorom. Obecnie możemy zaoferować 2 lokalizacje. Pierwsza lokalizacja to 8,5 ha terenu o bardzo dobrych parametrach zarówno co do kształtu jak i uzbrojenia w infrastrukturę techniczną i komunikacyjną. Uzbrojenie terenu można opisać w dwóch słowach: jest wszystko. Ponadto teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego , specjalną strefą ekonomiczna oraz posiada uregulowany stan prawny. To obszar doskonale skomunikowany zarówno z autostradą A1 jak i drogami krajowymi DK42 i DK 91. Druga lokalizacja to 25ha terenu objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, o uregulowanym stanie prawnym w sąsiedztwie bocznicy kolejowej. Ten teren jest obecnie uzbrajany. Niebawem powstanie droga dojazdowa oraz media.

Do największych atutów miasta jako miejsca do lokalizacja zaliczyłbym ludzi. Otwarci, dobrze wykształceni i przedsiębiorczy. Oczywiście twarde czynniki wyboru lokalizacji jak dobrze przygotowany teren oraz stała obsługa inwestora jest kluczem do rozwoju. 

Jakiego rodzaju inwestycje są najbardziej pożądane, biorąc pod uwagę charakter miasta i jego strategię rozwoju? Jak działalność strefy inwestycyjnej wpisuje się w lokalną gospodarkę i kulturę przedsiębiorczości?

Inwestycje jakie pojawiły się w naszym mieście to przemysł i logistyka. Istniejąca strefa inwestycyjna to w 100% zakłady produkcyjne. Dominujące rodzaje producentów to AGD reprezentowany przez Whirlpool. W Radomsku wytwarzane są pralki i zmywarki w ilości około 4mln rocznie. Drugim rodzajem produkcji mocno reprezentowanym na terenie strefy to szkło budowlane. Nowoczesne zakłady PressGlass zatrudniają około 1500 osób. W ostatnich latach Radomsko stało się ważnym punktem lokalizacji przemysłu wyrobów higienicznych. Zakłady Ontex produkują pieluchy jednorazowe natomiast zakłady Union Industries dostarczają włoknine do wyrobów higienicznych nie tylka dla pobliskiego zakładu Ontex ale też do większości producentów w Polsce. Ten sektor stale dynamicznie się rozwija. 

Strefa daje lokalnej społeczności nie tylko około 4500 miejsc pracy bezpośrednio ale także pozwala na kooperacje z lokalnym biznesem. Szereg usług jest dostarczanych przez lokalne przedsiębiorstwa na rzecz zakładów strefowych , np. sektor budowlany, transport, ochrona , zaopatrzenie, serwis, cathering itd. To o czym mało się mówi to wpływ strefy na kulturę przedsiębiorczości. Rodzimi przedsiębiorcy podpatrują organizację produkcji, troskę o pracownika, sposób zarządzania produkcją. Część lokalnych przedsiębiorców zainwestowało na terenie strefy. Nie tylko zachęty w postaci zwolnień z podatku dochodowego ale także prestiż posiadania zakładu wśród najlepszych było czynnikami wyboru lokalizacji.

Jakiej pomocy oczekuje inwestor poszukujący lokalizacji pod swój biznes i co w tym kontekście przemawia za wyborem Radomska?

W strukturze Urzędu Miasta funkcjonuje Centrum Nowoczesnych Inwestycji. Wśród zadań tej jednostki jest także obsługa inwestorów poprzez pomoc na etapie lokalizacji inwestycji ale także podczas realizacji inwestycji i dalej podczas działania w naszym mieście. Dużą zachętą dla inwestorów jest objęcie inwestycji wsparciem specjalnej strefy ekonomicznej. Współpracujemy systematycznie z Łódzką Specjalna Strefą Ekonomiczną i staramy się koordynować działania tak aby inwestor otrzymując pozwolenie na budowę był już po wszelkich administracyjnych procedurach. W pierwszych 3 latach działania nowego zakładu nasze wsparcie możemy zwiększyć poprzez zwolnienie z podatku od nieruchomości. Inwestowanie na terenie miasta Radomska to zachęty, bezpieczeństwo inwestycji oraz co zostało docenione przez fDi Financial Times bardzo dobra jakość za umiarkowane ceny. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów