Z Grzegorzem Nowaczykiem, prezydentem Elbląga, o inwestycjach i przedsiębiorczości w mieście, rozmawia Agnieszka Boruta.

W marcu br. Rada Ministrów zdecydowała o powiększeniu obszaru należącego do Warmińsko-Mazurskiej SSE. Do specjalnej strefy ekonomicznej włączono ponad 81 ha, z czego 77 ha to grunty publiczne położone m.in. w Elblągu. Jaki władze miasta mają pomysł na zagospodarowanie tych terenów?
Ponad 30 ha elbląskiej podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej położonych jest w Elbląskim Parku Technologicznym na Modrzewinie Południe. Objęcie części terenów inwestycyjnych SSE dodatkowo podnosi atrakcyjność tego obszaru. Gwarantuje to przedsiębiorcom ulgi w podatku dochodowym sięgające 50, 60, a nawet 70 procent, zależnie oczywiście od wielkości firmy. Tereny te przeznaczone są pod przemysł oraz działalność innowacyjną. Obszar WMSSE został zwiększony pod potrzeby konkretnego inwestora z branży metalurgicznej. Staramy się podchodzić do każdego przedsiębiorcy, zainteresowanego prowadzeniem działalności w Elblągu, indywidualnie. Między innymi tym chcemy ich przyciągać. Zależy nam na małych i średnich przedsiębiorstwach, które są innowacyjne.

Jak wygląda ostateczny skład lokatorów Elbląskiego Parku Technologicznego?

27 marca br. rozstrzygnęliśmy pierwszy przetarg na dzierżawę pomieszczeń biurowych. Do Parku weszło pięć nowych firm. Są to ACOUSTICS Sp. z o.o., AP DIZAJN Piotr Górski, Firma B&P Service, Jet System spółka z o.o. i TEST Stanisław Gojlik. Oprócz nich w EPT są 3 firmy, które zajęły łącznie ponad 500 m powierzchni biurowej, warsztatowej i laboratoryjnej. Pierwszym najemcą EPT był Klaster Mebel Elbląg. Pozostałe firmy reprezentują takie branże jak: metalurgiczna, informatyczna, chemiczna i projektowa. Wkrótce ogłosimy kolejne przetargi na dzierżawę wolnych pomieszczeń biurowych oraz na dzierżawę laboratoriów w centrach badawczych. Docelowo planujemy, że działalność będzie prowadziło tam około 30 firm.

Jakie działania podejmuje miasto w celu przyciągnięcia inwestorów?

Zależy mi na tym, by Elbląg postrzegany był jako miasto otwarte na nowe rozwiązania technologiczne i innowacje, przyjazne inwestorom, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Utworzyliśmy Biuro Obsługi Inwestora - to tam przedsiębiorcy otrzymają komplet niezbędnych informacji o mieście, warunkach prowadzenia inwestycji i wszelkich ulgach. W 2011 roku powołałem Radę Menedżerów, swoiste ciało doradcze prezydenta. Zasiedli w niej liderzy lokalnego biznesu. Z ich wiedzy korzystam, żywo dyskutujemy o potrzebach Elbląga, o tym, co jest dobre, a co wymaga szybkich działań. Mamy Elbląski Park Technologiczny, Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych. Tworzymy przyjazne warunki do rozwoju klastrów. Cieszę się, że aktualnie funkcjonuje ich już sześć: Klaster Mebel Elbląg, Klaster Teleinformatyczny, Klaster Medyczny Med. +, Klaster Metalowy Nowoczesnych Technologii, Klaster Turystyczny, Klaster Biznesu Kultury BizArt oraz Klaster branży AGD. Sporo terenów mamy objętych SSE, a więc to realne ulgi dla przedsiębiorców.

Inwestycje z jakich branż najlepiej wkomponowały się w charakter i zaplecze gospodarcze Elbląga?
W Elblągu dominuje przemysł metalowy, budowlany, energetyczny i elektromaszynowy. Wiodącym w Polsce zakładem sektora energetycznego jest, mające siedzibę w naszym mieście, Alstom Power. Wieloletnie tradycje w produkcji piwa ma browar, należący do Grupy Żywiec - krajowego lidera produkcji piwowarskiej. Ważnym zakładem jest Giełda Elbląska. Mamy silnie rozwiniętą produkcję mebli, tu prym wiedzie firma Wójcik. Silną pozycję ma również branża IT (OPEGIEKA), co myślę, że przyczynić się może do wzrostu zainteresowania miastem, jako miejscem lokowania innowacyjnych inwestycji.

Jakie inwestycje zostały ostatnio zrealizowane w Elblągu?

Firma Metal Expert wybudowała na Modrzewinie, korzystając z projektów unijnych, nową halę produkcyjną. Zakupiła też sprzęt do proekologicznej produkcji kolistych tarcz kierowniczych. Nową halę produkcyjną postawiła też Firma POSTEOR, która zajmuje się głównie produkcją części, serwisowaniem oraz modernizacją urządzeń energetycznych. Energa Kogeneracja dostała pozwolenie na budowę bloku biomasowego. Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPEGIEKA utworzyło Centrum Badawczo-Rozwojowego GIS Centre. Firma AVANTE, specjalizująca się w technice okiennej, ma pozwolenie na użytkowanie nowo wybudowanej hali produkcyjnej na terenie Elbląskiego Parku Technologicznego. Powstał też w naszym mieście pierwszy czterogwiazdkowy Hotel Elbląg. Jego właścicielem jest Spółka Vivaldi Junior, która skutecznie zabiegała o dofinansowanie unijne. Tak więc śmiało mogę powiedzieć, że nasi przedsiębiorcy to ludzie kreatywni, z pomysłami na biznes i jego rozwój, mimo kryzysu…

Jakie atuty Elbląga powinny być, Pana zdaniem, kartą przetargową w negocjacjach z inwestorem?

Elbląg ma do zaoferowania wiele. Przede wszystkim znakomite położenie komunikacyjne. Łączymy w końcu kraje Unii Europejskiej z Rosją. 60 km do Gdańska, 100 do Kaliningradu, blisko Zalew Wiślany i Wysoczyzna Elbląska. Mamy w mieście cztery uczelnie wyższe kształcące specjalistów w różnych kierunkach – humanistycznych i tych preferowanych przez przedsiębiorców – inżynieryjnych. Przygotowujemy znakomite tereny inwestycyjne – myślę tu o Terkawce, Modrzewinie i Wyspie Spichrzów. Oczywiście, wspomniane już tereny objęte są SSE. O wszystkim potencjalnych inwestorów poinformują pracownicy Biura Obsługi Inwestora. Zachęcam do kontaktu z nimi i oczywiście zapraszam do Elbląga.