Z burmistrzem Czarnej Białostockiej, Tadeuszem Matejko, o Podlaskim Parku Przemysłowym, rozmawia Marta Śniegocka. 

19 października planują Państwo otwarcie Podlaskiego Parku Przemysłowego. Skąd pomysł właśnie na park przemysłowy, a nie np. park naukowo-technologiczny? 


Początki pomysłu sięgają 2004 roku, a dotyczyły parku naukowo-technologicznego w Czarnej Białostockiej na terenie byłej Fabryki Maszyn Rolniczych „Agromet”, później „Biafamar”. Jednak w toku pracy nad tym projektem pojawił się równoległy pomysł miasta Białegostoku  na  Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, z którym nie chcieliśmy konkurować, lecz współpracować. Uznaliśmy, że nie mamy takiego potencjału jak Białystok . Tym potencjałem są pieniądze, skala samorządu i uczelnie na terenie miasta. Dlatego ograniczyliśmy nasz projekt do parku przemysłowego, polegającego na uzbrojeniu i przygotowaniu terenu do produkcji przemysłowej.

Czy inwestorzy wyrażają już zainteresowanie Parkiem?

Zainteresowanie wydzierżawieniem  jest spore. Nie zakładaliśmy, że przed ukończeniem prac na gruncie będziemy mieli wydzierżawioną połowę powierzchni, a drugą częścią interesuje się bardzo poważnie inny inwestor. Myślę, że najbliższy przetarg na dzierżawę terenu w Podlaskim Parku Przemysłowym pokaże rzeczywiste zainteresowanie tymi terenami.

Jakie zachęty inwestycyjne proponują Państwo inwestorom?


Największą zachętą jest oczywiście sam teren: wyposażony w media tj. wodę, kanalizację, prąd oraz drogi i parkingi. Jest też monitoring, który za pomocą Internetu dalej możliwość monitorowania swojego terenu. Proponujemy także pomoc informacyjną  przy realizacji inwestycji.

Jakie branże Państwo preferują na terenie Parku?

Generalnie nie mamy szczególnych preferencji, choć życzylibyśmy sobie aby pojawiły się branże z ochrony środowiska, zatrudniające więcej kobiet.

Czy położenie Parku na terenie obszaru Natura 2000 utrudnia podjęcie działalności?


Natura 2000 nie utrudnia podjęcia działalności, wymaga jedynie dokładnego planowania i uwzględnienia ograniczeń związanych z tą formą ochrony przyrody.  Teren  Podlaskiego Parku Przemysłowego ma uchwalony  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego co znacznie skraca proces administracyjny poprzedzający rozpoczęcie inwestycji również w zakresie środowiskowym.

Park może pomieścić do 6 firm. Czy w przypadku dużego zainteresowania Podlaskim Parkiem Przemysłowym planują Państwo jego powiększenie?


Jeśli okaże się, że zainteresowanie tak uzbrojonymi terenami będzie duże, a w to wierzymy, to mamy na terenie miasta nieruchomości przeznaczone do produkcji przemysłowej, które będziemy szybko uzbrajać i oferować biznesowi.