W Warszawie w budowie znajduje się obecnie ponad 722 000 m kw. powierzchni biurowej, podaje firma doradcza Savills w najnowszym raporcie podsumowującym pierwsze sześć miesięcy 2017 r. na rynku nieruchomości biurowych w stolicy. Pomimo tak wysokiej podaży nowych budynków rynek pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Świadczy o tym zmniejszająca się stopa pustostanów i najwyższy w historii wskaźnik popytu odnotowany na półmetku roku.

- Pomimo coraz częściej pojawiających się obaw związanych z zagrożeniem odwrócenia się koniunktury w wyniku bardzo dużej liczby projektów w budowie, dane pokazują, że równowaga pomiędzy podażą a popytem, póki co, jest zachowana. Rynek biurowy w Warszawie jest chłonny i uzasadnia tak wysoką aktywność deweloperów. Biorąc pod uwagę preferencje najemców do wybierania obiektów nowych, ryzyko wzrostu poziomu pustostanów dotyczy przede wszystkim starszych budynków. Ich właściciele coraz częściej będą zmuszeni inwestować w odświeżenie powierzchni lub nawet decydować się na zburzenie nieruchomości i wykorzystanie gruntu na inne cele – mówi Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills Polska.

Zgodnie z raportem "Market in Minutes - Rynek Biurowy w Warszawie" w budowie znajduje się obecnie 722 200 m kw. W pierwszej połowie roku podaż nowej powierzchni biurowej wyniosła 131 400 m kw. Największy obiekt oddany do użytku w tym okresie to druga faza kompleksu Business Garden, w skład którego wchodzą cztery budynki o łącznej powierzchni 54 800 m kw. Szacuje się, że do końca roku przybędzie kolejne 185 000 m kw. Nie zostanie zatem pobity zeszłoroczny rekord, kiedy oddanych zostało do użytku aż 407 000 m kw. m.in. dzięki budynkom wieżowym Warsaw Spire i Q22.

Począwszy od przyszłego roku przez trzy kolejne lata oddawane będą największe kompleksy biurowe będące obecnie w budowie: Mennica Legacy Tower (63 800 m kw.; planowane zakończenie pierwszej fazy w 2018 r.), The Warsaw Hub (75 000 m kw.; planowane zakończenie budowy w 2019 r.) i Varso (106 200 m kw.; planowane zakończenie budowy w 2020 r.).

Jak podaje firma Savills w pierwszej połowie br. w Warszawie padł rekord pod względem ilości wynajętej powierzchni. Popyt na poziomie 391 400 m kw. to wynik wyższy od pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku (360 600 m kw.) i najwyższego w historii poziomu odnotowanego w 2015 r., kiedy w dwóch pierwszych kwartałach wynajęto łącznie 390 200 m kw.

30% popytu przypadło na Centrum, w skład którego wchodzą cztery podstrefy, w tym m.in. Zachodnie Centrum (City Center West) zlokalizowane wokół ronda Daszyńskiego, gdzie wynajęto 76 700 m kw. W tym czasie na Mokotowie wynajęto 87 300 m kw. (z czego na Służewcu 60 400 m kw.).

W pierwszej połowie roku na rynku najmu, wśród największych transakcji, dominowały instytucje finansowe. Aż trzy z pięciu największych transakcji to spółki związane z sektorem bankowym. Największą transakcją najmu było przedłużenie umowy przez Millenium Bank w Millenium Park (18 900 m kw.).

Czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie plasując się w przedziale 21 – 25 euro/m kw./miesięcznie dla Centralnego Obszaru Biznesu oraz Centrum i 13 – 14,5 euro/m kw./miesięcznie w dzielnicach poza centrum. Stopa pustostanów zmalała o 150 punktów bazowych w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku i wynosi obecnie 13,9%.

- Warszawa nadal pozostaje największym rynkiem biurowym w Polsce i jednocześnie najbardziej atrakcyjnym, zarówno dla deweloperów jak i najemców. Bardzo wysoka podaż nowych obiektów nie oznacza, że w Warszawie buduje się za dużo. Rywalizacja o najemców niewątpliwie się jednak zaostrza, a deweloperzy będą starać się przyciągnąć do siebie firmy coraz ciekawszymi projektami i udogodnieniami – mówi Dorota Ejsmont, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, Reprezentacja Wynajmującego, Savills.