Boom w sektorze magazynowym, rosnąca liczba pustostanów biurowych w starszych budynkach, przenikanie się zakupów tradycyjnych z handlem online oraz wzrost podaży mieszkań, w tym rosnące znaczenie segmentu mieszkań luksusowych – to tylko niektóre trendy, które będą miały wpływ na sektor nieruchomości w Polsce w 2015 roku. Jak wynika z raportu EY „Poland. The real state of real estate", po bardzo dobrym dla wszystkich segmentów rynku roku 2014, nadal widać wzmożoną aktywność zarówno ze strony deweloperów, kupujących a także inwestorów, przede wszystkim w sektorze magazynowym, ale też w biurowym, handlowym i mieszkaniowym.

Rynek inwestycji real estate w Polsce w ubiegłym roku osiągnął wartość 3,1 mld EUR – to drugi najlepszy wynik od rekordowego 2006 roku. Największa aktywność dotyczyła biur i magazynów. Za coraz większą częścią transakcji stoi polski kapitał. Jeden z funduszy inwestycyjnych dokonał transakcji zakupu powierzchni magazynowych na kwotę 140 mln EUR. Głównymi graczami są międzynarodowe fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe i banki inwestycyjne. Także na rynku mieszkaniowym widoczny był powrót zakupów w celach inwestycyjnych dzięki m.in niskim stopom procentowym, a także stabilnym cenom mieszkań.

- Polskę można już uznać za dojrzały rynek nieruchomości komercyjnych. Zyski z transakcji są niższe, niż na pozostałych rynkach w regionie, a sam rynek uznawany jest za stabilny - mówi Anna Kicińska, partner, lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE.

Boom na rynku magazynów

Ubiegły rok był bardzo dobry dla rynku magazynów. Po latach stabilnego rozwoju, w 2014 roku oddano do użytku 1,1 mln mkw. czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Mimo, że powierzchni magazynowych gwałtownie przybyło, to równocześnie spadł udział pustostanów – z około 10 do 5,5 proc. Ten pozytywny trend prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych latach i przełoży się także na lokalne rynki, takie jak Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Opole. – W przypadku magazynów inwestorzy coraz częściej korzystają z szybkiego rozwoju sieci dróg i autostrad i właśnie przy nich, z dala od dużych miast, powstają nowe inwestycje. Rynek magazynowy napędza również rosnący udział najemców z sektora e-commerce. – mówi Anna Kicińska.

W ubiegłym roku popyt na powierzchnie magazynowe w regionie Warszawy wzrósł o 150 proc. w ujęciu rocznym.

Rozrywka zajmuje miejsce tradycyjnych sklepów, a online przenika offline

Mimo że wciąż największe centra handlowe powstają w dużych aglomeracjach, w dalszym ciągu zainteresowaniem inwestorów cieszą się mniejsze miasta, takie jak Leszno, Kalisz czy Zielona Góra. W minionym roku oddano do użytku 450 tys. mkw. powierzchni handlowej. Największe inwestycje, których zakończenie budowy planowane jest na lata 2015-2016, to Galeria Posnania w Poznaniu, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie i Sukcesja w Łodzi.

– Obecnie na tym rynku możemy mówić o kilku trendach. Deweloperzy nadal inwestują w mniejszych i średniej wielkości miastach. Z drugiej strony powstają niewielkie centra handlowo-usługowe do 5000 mkw. tzw. strip malls. Jeśli chodzi o istniejące duże centra, to tutaj utrzymuje się trend ich rozbudowy i unowocześniania – „rosną” części rozrywkowe, które mają przyciągnąć więcej klientów, szczególnie tych, którzy wolą zakupy on-line. Zauważalne jest również przenikanie się rynku zakupów internetowych z tradycyjnym, powstaje coraz więcej tzw. pop-up stores czyli sklepów otwieranych tylko na pewien czas, oferujących marki  znane dotychczas wyłącznie z internetu. – tłumaczy Anna Kicińska.

Wzmożona aktywność deweloperów biurowych

W ubiegłym roku oddano do użytku 600 tys. mkw. powierzchni biurowej. To o ponad 1/10 mniej niż przed rokiem, ale biorąc pod uwagę liczbę rozpoczętych projektów, w kolejnych latach można spodziewać się trendu wzrostowego. Najwięcej nowych powierzchni powstało w Warszawie, która jest zdecydowanym liderem pod tym względem. Obecnie bez najemcy pozostaje ponad 13 proc. biur, co więcej odsetek ten w kolejnych latach może jeszcze wzrastać.

– Rosnąca liczba pustostanów to efekt przede wszystkim wzmożonej aktywności deweloperów, a także rosnących wymagań najemców, przez co sukcesywnie przybywa wolnej powierzchni w starszych budynkach, w których coraz trudniej o najemcę. Obecnie w stolicy w realizacji pozostaje ponad 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – tłumaczy Anna Kicińska.

Według zapowiedzi deweloperów, w obecnym roku na rynku warszawskim pojawi się przynajmniej połowa z obecnie realizowanych projektów. Duża liczba dostępnych powierzchni biurowych prawdopodobnie wpłynie na zwiększenie się pustostanów prowadzących do obniżenia czynszów, szczególnie w budynkach starszej generacji.

Do rozwoju rynku biurowego przyczynia się również sektor BPO/SSC. Obecnie w Polsce działa ponad 470 centrów usług wspólnych.

- Ponad 120 tys. osób pracuje pracuje w branży BPO, a roczny przyrost pracowników w tej branży wynosi 10-20 proc. rocznie - podkreśla Anna Kicińska.

2014 to od czasu kryzysu najlepszy rok na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Według danych GUS, w całym minionym roku oddano łącznie do użytku ponad 143 tysiące lokali, z czego 41 proc. zostało wybudowanych przez deweloperów. Deweloperzy oddali o 4,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Zachęceni dobrymi wynikami sprzedaży deweloperzy w 2014 roku, rozpoczęli budowę ponad 69 tys. nowych mieszkań (ponad 35 proc.wzrost w stosunku do poprzedniego roku) i otrzymali przeszło 77 tys. pozwoleń na budowę czyli o 38 proc. więcej w stosunku do roku 2013. Co ciekawe, rośnie znaczenie i udział w rynku segmentu mieszkań luksusowych, który w porównaniu z innymi sektorami jest mniej wrażliwy na ekonomiczne załamania, co potwierdza badanie przeprowadzone przez EY w wybranych światowych metropoliach w ostatniej dekadzie.

Niskie stopy, wysoki popyt na mieszkania

W 2014 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do poziomu najniższego w historii, co mogło zachęcić niezdecydowanych do wzięcia kredytów na własne „m”.  Na początku ubiegłego roku zaczął ponadto funkcjonować nowy program wsparcia dla kredytobiorców „Mieszkanie dla młodych”. Jednocześnie wejście w życie Rekomendacji S  ograniczyło dostępność kredytów walutowych, a także zaostrzyło kryteria zabezpieczeń. Mimo to, dobra passa na rynku mieszkaniowym utrzymała się w wyniku wzrostu udziału transakcji gotówkowych oraz popytu inwestycyjnego.