Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wskazało niedawno pilotażowy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarze dróg samorządowych. Choć wybrany przez nie projekt dotyczy dróg wojewódzkich na Dolnym Śląsku, po formułę PPP coraz śmielej sięgają również inne podmioty publiczne. Specjaliści stwierdzają, że choć na razie nie ma na tym polu większych sukcesów, formuła partnerstwa publiczno-prywatnego będzie coraz popularniejsza w tym obszarze. Jaki potencjał ma partnerstwo publiczno-prywatne w budowaniu infrastruktury drogowej? - czytamy w komentarzu Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz.

Wyłoniony spośród 9 przedsięwzięć starających się o wygraną w konkursie MRR projekt drogowy województwa dolnośląskiego ma wartość 466,9 mln złotych. Inwestycja ta jest w ocenie Ministerstwa najlepiej przygotowaną pod względem formalnym. Do wybrania tego projektu na projekt pilotażowy przyczynił się także wysoki stopień zasadności zastosowania formuły PPP. W konkursie wzięły udział również inne projekty o dużym zakresie i wysokiej wartości szacunkowej takie jak projekt miasta Kraków (o łącznej wartości szacunkowej 3 mld zł) i projekt miasta Olsztyn (180 mln zł).

- Wyłonienie drogowego projektu pilotażowego pokazało, że na realizację inwestycji drogowych w formule PPP ma realne szanse coraz więcej samorządów. To pozytywna zmiana, ponieważ dotychczas nie udało się zrealizować przedsięwzięcia tego typu o dużej wartości – mówi dr Rafał Cieślak, radca prawny z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Pierwszym dużym drogowym projektem PPP, który prawdopodobnie zakończy się sukcesem, jest inwestycja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która nie brała udziału w konkursie MRR. Przedsięwzięcie obejmować będzie swym zakresem rejon utrzymania dróg wojewódzkich Włocławek o łącznej długości ponad 270 km. Zakładany minimalny zakres budowy nowych dróg wynosi ok. 12 km, z kolei minimalna ilość dróg przebudowanych to ok. 77 km. Prace nad tym przedsięwzięciem trwają od dłuższego czasu, a niedawno rozpoczął się nabór wniosków.

- Kujawsko-pomorski projekt drogowy nie brał udziału w konkursie MRR, ale jest to z pewnością jedno z najważniejszych przedsięwzięć tego typu. O jego dobrym przygotowaniu najlepiej świadczy zainteresowanie partnerów prywatnych - do pierwszego etapu postępowania przystąpiło 9 chętnych – mówi dr Rafał Cieślak.

Dotychczas PPP przy projektach drogowych udało się wykorzystać przy inwestycjach lokalnych o niskiej wartości, takich jak droga gminna na terenie Ustki i dwa odcinki drogowe w gminie Krobia. Sukcesem zakończyło się także kilka postępowań w projektach autostradowych. W stosunku do Europy, w której projekty drogowe to jeden z najważniejszych obszarów PPP, to jednak wciąż mało.

Dobre przykłady, takie jak projekt pilotażowy MRR czy inwestycja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o ile zostaną zakończone sukcesem, będą z pewnością najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój drogowych projektów PPP. Szansą na zwiększenie liczby postępowań w tym obszarze mogą być również zmiany w przepisach dotyczących projektów hybrydowych, czyli takich, które realizowane są przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. Projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej zawiera osobny rozdział dotyczący warunków dla hybrydowego PPP, który ma znacznie ułatwić realizację tego typu projektów (m.in. umożliwienie zmiany beneficjenta w trakcie realizacji projektu czy możliwość zostania beneficjentem przez partnera prywatnego). Choć projekty drogowe nie są uznawane za te, które będą najbardziej popularnymi projektami hybrydowymi w najbliższym czasie, korzystne zmiany w przepisach stwarzają dobre warunki również dla ich rozwoju.