Konferencja odbyła się 8 listopada w Wiedniu. Uczestniczyło w niej 60 przedstawicieli biznesu.
Reprezentacji województwa przewodniczył marszałek Jacek Protas, który przedstawił listę mocnych punktów regionu, w tym m.in. wyjątkową przyrodę, rozwijający się przemysł meblarski i drzewny, spożywczy oraz budowy jachtów.
- Myśląc o przyszłości, inwestujemy w szkolnictwo zawodowe oraz rozwój projektów badawczych – powiedział w Wiedniu marszałek Jacek Protas.
Na przedsięwzięcia łączące biznes z nauką przewidziane są ogromne środki w latach 2014 - 2020.
Wtórowali mu Aleksandra Summers, ekspert z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Radosław Zawadzki, dyrektor departamentu koordynacji promocji.
- Zapraszamy firmy, które chciałyby rozwijać się na Warmii i Mazurach w oparciu o nasze największe dobro, czyli czyste środowisko i przyrodę. Czekamy na tych, którzy wiedzą i rozumieją, jak tę wartość wykorzystać, nie tylko w sferze działalności turystycznej. – mówiła Aleksandra Summers.
Gospodarzem spotkania “This is Warmia i Mazury! Unique potential for investment and support for international business in the Warmia and Mazury Region in Poland” (“Tu Warmia i Mazury! Wyjątkowy potencjał inwestycyjny oraz wsparcie międzynarodowego biznesu w województwie warmińsko-mazurskim”) był Christian Gessl, dyrektor ds. regionu Centralnej Europy i krajów Bałtyckich Austriackiej Izby Gospodarczej.
- To dobrze, że marszałek ma na swoim koncie doświadczenia jako trener, który wyznacza drogę, by osiągnąć sukces. Dzisiejsza konferencja jest kolejnym krokiem na tej właśnie drodze.
Austriacy, którzy skorzystali z zaproszenia Warmii i Mazur, byli szczególnie zainteresowani możliwościami inwestycyjnymi w obszarze energii odnawialnej i paliw alternatywnych - zauważył Gessl, odwołując się do biografii marszałka województwa Jacka Protasa.
- Prowadzimy już projekty w Polsce, na Śląsku i w Opocznie. Teraz poważnie zastanawiamy się nad Olsztynem.- powiedział Richard Kravarik z firmy Heat Holding, który może być zainteresowany konkretną ofertą przedstawioną przez obecnego na konferencji prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza.
Chodzi o projekt budowy elektrociepłowni dostarczającej 40 proc. energii i ciepła olsztynianom.
- Wartość tej inwestycji to 700 mln zł. Chcemy ją zrealizować w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. - uzupełnił prezydent Piotr Grzymowicz.
Propozycja wspólnych projektów PPP wzbudziła spore zainteresowanie wśród gości.
- To nie są łatwe realizacje, choć w branży energetycznej się zwykle udają. Niemniej namawiałbym także na przemyślenie projektu dużego, dobrze zaprojektowanego i oznaczonego światową marką, centrum hotelowo-konferencyjnego. Tego brakuje w województwie. - zauważył Aleks Kloszewski, partner w firmie Colliers International.
Konferencja była przedostatnim elementem projektu „Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gośćmi ostatniego wydarzenia (22 listopada w Warszawie) będą przedsiębiorcy skandynawscy, prowadzący działalność w Polsce.
- Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy na tych działaniach poprzestać. Nasza wizyta w Wiedniu była pierwszym krokiem do nawiązania ścisłych relacji z tutejszym środowiskiem gospodarczym. Aby były one efektywne, musimy ten kontakt podtrzymywać - podkreślił marszałek Jacek Protas.