15 maja 2014 w Hotelu Rezydencja w Piekarach Śląskich już po raz drugi eksperci i przedstawiciele branży AGD spotkają się na „Międzynarodowym Forum Producentów AGD”, aby porozmawiać o aktualnej sytuacji na rynku oraz o wyzwaniach i szansach stojących przed jednym z najmocniejszych sektorów w Polsce.

Polska ma bardzo silną pozycję na europejskim rynku AGD, będąc największym eksporterem sprzętu gospodarstwa domowego w Unii Europejskiej. Tu swoje fabryki, ale również centra badań i rozwoju mają wszyscy najważniejsi producenci. Po uwzględnieniu wpływów z eksportu, polska branża AGD warta jest ok 22 mld zł (eksport wraz ze sprzedażą w Polsce za 2013 r. – źródło: CECED).

- Rynek sprzętu gospodarstwa domowego w Polsce to bardzo dobry case obrazujący siłę polskiej gospodarki” – mówi Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych. “Przewagę konkurencyjną trzeba jednak budować nawet wtedy, kiedy sytuacja jest bardzo dobra i warto o tym rozmawiać w szerszym gronie ekspertów  i przedstawicieli polskiego sektora AGD” – dodaje Zuber.

Międzynarodowe Forum Producentów AGD to jedyna inicjatywa dla tego środowiska, która umożliwia dyskusje na temat przyszłości branży, a „międzynarodowe”, ponieważ chętnie  w tej debacie głos zabierają zagraniczni inwestorzy i producenci, dla których dobra kondycja tego sektora w Polsce ma strategiczne znaczenie biznesowe. Zaproszenia do paneli przyjęli m.in.: Fabio Pommella, prezes Indesit Company Polska; Chul Jin Goo, DG_PL Operation Director, LG Electronics/Hi Logistics, czy Guido Vreuls, dyrektor OTTO Polska. W projekt zaangażowała się Polsko-Niemiecka Izba Handlowa oraz japońska organizacja gospodarcza JETRO.

Obok gości zagranicznych znajduje się silna reprezentacja instytucjonalna, min.: Dariusz Ostrowski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW); Tomasz Sadzyński, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; Łukasz Filipiak, dyrektor Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski; Adam Małecki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Zagranicznych, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

To, co wyróżnia Międzynarodowe Forum Producentów AGD, to oprócz międzynarodowego ujęcia tematu, kompleksowość zagadnień, które są poruszane w trakcie wydarzenia. W tym roku uczestnicy skupią się na polskiej branży AGD jako „silnej marce” na europejskim rynku sprzętu gospodarstwa domowego, ale nie zabraknie dyskusji na temat logistyki, transportu i magazynowania, które stanowią nieodłączny element rozwoju tego sektora.

- Efektywność w zakresie tych usług wywiera bezpośredni wpływ na kondycję branży AGD, zwłaszcza w kontekście eksportu, rosnącego segmentu e-commerce oraz oczekiwań konsumentów, którzy chcą zamówiony towar otrzymać jak najszybciej - mówi Michael Müller, prezes zarządu firmy Müller – Die lila Logistik AG, inicjator i gospodarz Międzynarodowego Forum AGD.

Podczas konferencji eksperci przeanalizują jak wygląda współpraca instytucjonalna oraz wsparcie dla producentów AGD w kontekście nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, jak również porozmawiają o perspektywie pracy w tej branży dla dobrze wykształconych polskich pracowników.