Odpowiada Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska. 

Inwestycje proekologiczne obejmują bardzo szeroki zakres przedsięwzięć – od takich dotyczących wyłącznie ochrony środowiska (np. oczyszczalnie ścieków) do tych, które łączą w sobie elementy zrównoważonego rozwoju z działalnością biznesową, generującą określone korzyści. Przykładem tych drugich mogą być energooszczędne modernizacje technologii czy budynków, farmy wiatrowe, technologie zagospodarowania odpadów i inne.

BOŚ Bank, który od lat specjalizuje się w finansowaniu przedsięwzięć proekologicznych, stara się wdrażać do swojej oferty specjalistyczne kredyty dedykowane do realizacji określonych rodzajów zadań. Przykładem mogą być „Kredyt energooszczędny” czy „Ekomontaż”, w których konstrukcja kredytu zakłada dostosowanie okresu spłaty do poziomu generowanych oszczędności. „Kredyt z dobrą energią” został utworzony do wspierania inwestycji dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii, realizowanych przez spółki celowe w formule „project finance”.

Oferta Banku zawiera też kredyty preferencyjne – o obniżonym oprocentowaniu lub z dopłatą (dotacją) do kapitału, wynikające ze współpracy Banku z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jako nową mogę wskazać ofertę dotyczącą finansowania kompensatorów mocy biernej, związaną z promocją ze strony Banku. Duża mnogość produktów proekologicznych wskazuje, jak ważny jest ten kierunek dla działalności biznesowej Banku, pozwala też inwestorowi dobrać najlepszy produkt. Pomocą w tym zakresie służą Główni Ekolodzy w Centrach Korporacyjnych Banku.