Mówi Piotr Rusinek, ekspert MRICS, ARCADIS.

Na przestrzeni ostatnich lat, obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na Audyt Techniczny Due Diligence zarówno ze strony funduszy inwestycyjnych, instytucji finansowych jak i właścicieli nieruchomości.  Wykorzystywany jest głównie przy procesie kupna oraz sprzedaży nieruchomości, jako narzędzie pozwalające zbadać i ocenić ryzyka związane z transakcją. Z Audytów Technicznych Due Diligence korzystają również najemcy, którzy chcą ocenić czy przestrzeń pod wynajem spełnia określone wymogi i parametry techniczne dotyczące m.in. klimatyzacji, wentylacji czy też możliwości przystosowania powierzchni do wybranej aranżacji.     

Audyt Techniczny Due Diligence dostarcza szczegółowych informacji na temat stanu technicznego nieruchomości, pozwala oszacować stopień ryzyka oraz zawiera propozycję rozwiązań mających na celu ich zminimalizowanie. Jego wykonanie powierza się specjalistom z branży nieruchomości, stąd pojawiła się potrzeba stworzenia dokumentu, stanowiącego wytyczne dla profesjonalistów.

Obserwując rynek transakcyjny w ostatnich latach, ważne jest, aby eksperci biorący udział w sporządzaniu raportu Technical Due Diligence posiadali nie tylko kompleksową wiedzę na temat technicznych aspektów funkcjonowania nieruchomości, ale również mieli świadomość komercyjnych aspektów transakcji tak, aby w możliwie najlepszy sposób doradzić klientowi.