Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł

  • 16 czerwca 2023
  • terenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

16 czerwca 2023 r. Premier RP Mateusz Morawiecki i CEO Intel Corporation Pat Gelsinger zainicjowali największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w historii Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP), we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) odpowiadały za merytoryczną obsługę inwestycji, która otwiera nowy rozdział w historii polskiego przemysłu.

ARP S.A. i PAIH, wspierane przez Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, były zaangażowane w pozyskanie projektu Intela dla Polski już od 2021 r. Polska konkurowała o lokowanie inwestycji z kilkoma innymi krajami. Spółki razem z Ministerstwem Cyfryzacji wspólnie pomagały amerykańskiej firmie na każdym etapie prac przygotowawczych do inwestycji, a we współpracy z Legnicką SSE brały udział w przygotowaniu oferty i prezentacji terenów inwestycyjnych.

Fabryka Intela to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja. To projekt, który może być impulsem do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki - otwarcie nowego rozdziału w historii naszego przemysłu. Dlatego ARP dołożyła wszelkich starań, by nie wypuścić tej szansy z rąk. – podkreśla Krzysztof Michalski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A.

– Wybór Polski jako miejsca inwestycji i jednocześnie budowy kluczowego elementu europejskiej branży półprzewodników nie jest przypadkowy. To dowód nie tylko wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju, jego bezpieczeństwa, ale też doskonale działającego systemu wsparcia inwestorów. – dodaje Paweł Kurtasz, prezes zarządu PAIH.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

– To pierwsza tego typu inwestycja w Europie więc walka o nią była trudna i długa. Intel obecny jest w naszym kraju od 30 lat. Odnosi sukcesy dzięki doskonałej kadrze specjalistów i inżynierów, z której słynie Polska. Jednak inwestycję tak wielkiego kalibru poprzedzają zawsze bardzo szczegółowe analizy konkurencyjnych ofert z różnych krajów. Dzięki naszym staraniom Polska zdała ten egzamin najlepiej, mimo że konkurencja była naprawdę silna. Cieszymy się że mogliśmy mieć wkład w budowę nowej, niezwykle nowoczesnej branży w Polsce. Liczymy, że będzie to początek prawdziwego boomu inwestycyjnego na Dolnym Śląsku, a kolejni giganci technologiczni pójdą w ślady Intela i będą inwestować jeszcze częściej w Polsce. – mówi Marcin Fabianowicz, Managing Director w Departamencie Inwestycji PAIH.

– Inwestycji na taką skalę jeszcze w Polsce nie było. Dlatego jej przygotowanie wymagało szerokiej współpracy. Nad przygotowaniem projektu pracował specjalny zespół w centrali Agencji Rozwoju Przemysłu, nasz oddział we Wrocławiu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Legnicka SSE, a wsparcie otrzymaliśmy także od Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich, KOWR i przedstawicieli licznych samorządów. Profesjonalna koordynacja działań tak wielu instytucji była kluczem do skutecznego przeprowadzenia tego przełomowego projektu. – dodaje Zbigniew Bednarski, Dyrektor Biura Koordynacji Oddziałów ARP S.A.

W celu zapewnienia optymalnych warunków funkcjonowania inwestycji ARP S.A. zamierza dalej pogłębiać współpracę z Legnicką SSE. Pierwszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie działki pod inwestycję - zarówno dla Intela, jak i dla jego kooperantów. Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. Całe przedsięwzięcie - działalność inwestora oraz jego kooperantów - wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy i stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów