Pomorska SSE w 2023 roku wydała 76 decyzji

  • 16 stycznia 2024
  • TerényInwestycyjne.info

Przemysław Sztandera Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. W 2023 roku wydała 76 decyzji o wsparciu, a deklarowany nakład inwestycyjny projektów przekroczył 1,8 mld zł.

Rok 2023 był rokiem jubileuszowym dla całej Polskiej Strefy Inwestycji. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii  przez 5 lat funkcjonowania PSI wydano w kraju 2 503 decyzji o wsparciu na inwestycje o łącznej wartości 116,9 mld zł. Zadeklarowano utworzenie 48 034 nowych miejsc pracy.

– Cieszymy się, że jesteśmy jedną z najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. Pod kątem liczby wydanych decyzji o wsparciu jesteśmy w czołówce, jednakże priorytetem jest dla nas nie ilość, a jakość wydanych decyzji. Z każdym rokiem zwiększa się liczba inwestycji małych i średnich przedsiębiorców z polskim kapitałem – w 2023 roku stanowiły one 84% wszystkich wspieranych przez nas projektów. To ogromny sukces, który jest niezwykle istotny dla rozwoju naszej gospodarki, opartej w dużej mierze, właśnie na sektorze MŚP. – podkreśla Przemysław Sztandera Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przykładem takiej inwestycji jest rodzinna firma Metkor z sektora MŚP, w branży produkującej konstrukcje stalowe . Przedsiębiorstwo zainwestuje ponad 30 mln zł w powiększenie zakładu w Koronowie. Wśród nowych decyzji o wsparciu nie zabrakło także dużych inwestycji. Baltic Towers to duży polski projekt o wartości 858 mln zł, z deklaracją powstania 60 nowych miejsc pracy. Planowana inwestycja polega na budowie nowego zakładu produkcyjnego morskich wież wiatrowych w Gdańsku. Z kolei Porta KMI Poland dokonała zakupu oraz rozpoczęła modernizację zamkniętego zakładu w Kartoszynie. Wartość projektu przekroczyła 100 mln zł, a firma utworzy 36 nowych miejsc pracy. Inwestor jest znanym producentem drzwi.

Firmy, które rozpoczęły nowe inwestycje przy wsparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to przede wszystkim firmy z branży metalowej i obróbki metali, tworzyw sztucznych oraz nowoczesnych usług dla biznesu. Co ważne, istotna stała się także produkcja na rzecz sektora energetyki oraz branż okołoenergetycznych. To spodziewany trend rozwojowy w perspektywie realizacji dużych inwestycji w energetyce jądrowej i morskich farm wiatrowych.

Edukacja priorytetem rozwoju gospodarczego

PSSE kładzie mocny nacisk na rozwój edukacji w celu uzupełnienia braków kadrowych. W tym celu powstało Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, którego filie w roku 2023 zostały otwarte w województwie kujawsko-pomorskim.

– Nasza gospodarka weszła w fazę intensywnego rozwoju, w której to nie bezrobocie, a brak pracowników staje się jej strategicznym wyzwaniem. Dlatego w 2023 roku otworzyliśmy nowe filie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych we Włocławku oraz Grudziądzu. Centrum odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu edukacji i szkoleń zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych profesjonalistów w dziedzinie robotyki. Zapewniając taką edukację i szkolenia, centrum pomaga wypełnić lukę w umiejętnościach w branży i przygotowuje osoby do wyzwań związanych z programowaniem i obsługą robotów przemysłowych. – dodaje Przemysław Sztandera.

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Velux, CPRP w Gdańsku zostanie dodatkowo wyposażone w innowacyjne centrum symulatorów spawalniczych wykorzystujących technologię VR, które posłuży uczniom szkół branżowych w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji a także lokalnym firmom z sektora konstrukcji stalowych i aluminiowych. Urządzenie będzie wyposażone w inteligentną rękawicę, z pełną haptyką przenoszącą zarówno drgania, jak i uczucie ciepła. Dzięki zastosowanej technologii ćwiczenia umiejętności spawalniczych będą przeprowadzane w bezpiecznych warunkach wraz z precyzyjną analizą.

Zielona energia koniecznością inwestycyjną

Dzięki zaangażowaniu PSSE w transformację energetyczną, tereny po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu otrzymają drugie życie. Na zbiornikach retencyjnych wód opadowych powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie, pływająca instalacja fotowoltaiczna. Z kolei w Barcinie PSSE rozpoczęła prace nad instalacją fotowoltaiczną, która pozwoli zasilić lokalne przedsiębiorstwa oraz obiekty PSSE.

– Transformacja energetyczna jest koniecznością ale i oczekiwaniem inwestorów,, dlatego już dwa lata temu rozpoczęliśmy „rewolucję” energetyczną, którą nie tylko systematycznie wdrażamy w życie, ale także dzielimy się swoimi praktykami z innymi przedsiębiorcami. Realizowana w Barcinie farma fotowoltaiczna powstanie na działce o powierzchni 29 ha. Całkowita moc instalacji wyniesie 21MWp a odbiorem energii z niej wyprodukowanej zainteresowani są okoliczne duże firmy Z kolei w Żarnowcu realizujemy instalację o mocy min. 7 MWp. Płynąca z niej "zielona energia” zostanie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i zasili okoliczne firmy oraz gospodarstwa domowe. – wyjaśnia Maciej Kazienko Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Współpraca międzynarodowa kluczem do rozwoju lokalnych firm

W 2023 roku PSSE została członkiem SEMI, czyli stowarzyszenia zrzeszającego firmy i instytucje z całego świata z sektora półprzewodników i elektronicznego. PSSE jest zrzeszona w organizacji jako jedna z trzech instytucji w kraju, a jej obecność stanowi dużą szansę na przyciągnięcie strategicznych inwestorów z branży półprzewodników, a tym samym rozwój lokalnej gospodarki i nauki.

Spółka skierowała także swoje działania na rynek azjatycki. W kwietniu 2023 roku podpisała porozumienie o współpracy ze swoim azjatyckim odpowiednikiem Busan-Jinhae Free Economic Zone Authority. Na mocy podpisanego dokumentu Strefy będą współpracować ze sobą na rzecz wsparcia przedsiębiorczości w obu państwach.

Strefa Akceleracji szansą dla startupów

Poprzez programy akceleracyjne organizowane w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera startupy na każdym etapie ich rozwoju, od prototypowania do pierwszych sukcesów na rynku. W 2023 roku Spółka rozpoczęła program Strefa Akceleracji, który dostarcza młodym przedsiębiorcom specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia niezbędne do rozwoju ich innowacyjnych pomysłów biznesowych. Zeszłoroczna edycja programu obejmowała miesiąc intensywnych prac nad rozwiązaniami wpisującymi się w zagadnienia tematyczne zaproponowane przez partnerów ścieżek – Polpharma Biologics oraz PGZ Stocznię Wojenną.

Zarząd PSSE doceniony za zasługi na rzecz rozwoju gospodarczego kraju

W minionym roku Przemysław Sztandera Prezes Zarządu PSSE został odznaczony srebrnym krzyżem zasług nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Ponadto wraz z Maciejem Kazienko Wiceprezesem Zarządu PSSE  zostali odznaczeni odznaką honorową Ministerstwa Rozwoju i Technologii za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została uhonorowana tytułem „Pracodawca Pomorza i Kujaw 2022”  jako rzetelny i innowacyjny pracodawca działający w regionie kujawsko-pomorskim.

Co przyniesie nowy rok?

30 grudnia ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wydłuża okres trwania wsparcia w obszarze zarządzanym przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną z 12 do 14 lat. Mając na uwadze zeszłoroczną nowelizację przepisów, która spowodowała, że rozliczać pomoc publiczną można dopiero po zakończeniu inwestycji, takie wydłużenie okresu korzystania ze zwolnienia podatkowego należy uznać za bardzo korzystną dla inwestorów.

PSSE jako Zarządzający Polską Strefą Inwestycji w dalszym ciągu prowadzić będzie działania związane z dotarciem do jak najszerszego grona potencjalnych beneficjentów. Spółka będzie kontynuować także rozpoczęty w 2023 roku projekt budowy hal produkcyjnych w Grudziądzu dla sektora MŚP.

– Przed nami kolejny pracowity rok, podczas którego skupiać będziemy nasze wysiłki na wsparciu przedsiębiorców i rozwoju gospodarczym kraju. Oprócz udzielania wsparcia w postaci ulgi podatkowej, będziemy w dalszym ciągu kontynuować prace związane z budową modułowych hal produkcyjnych dla sektora MŚP, budową farm fotowoltaicznych. Będziemy także poszerzać działalność Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w celu wsparcia szkolnictwa branżowego i pomagać inwestorom w pozyskaniu odpowiednich działek inwestycyjnych oraz ekspansji zagranicznej. – podsumowuje Przemysław Sztandera.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów