Rok 2015 w Słupskiej SSE był bardzo intensywny: 8 zezwoleń o wartości 60 mln zł i zatrudnieniu 310 osób, nowe tereny inwestycyjne, uruchomienie największej dachowej elektrowni fotowoltaicznej na Pomorzu oraz liczne międzynarodowe wydarzenia gospodarcze.

Poszerzenie strefy

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszerzyła swoje granice o przeszło 37 hektarów nowych terenów inwestycyjnych. Atrakcyjnie położone działki pod inwestycje w Darłowie, m. in. przy porcie morskim oraz działki w Lęborku przy planowanej trasie ekspresowej S6, to Podstrefy o dużym potencjale gospodarczym. Tereny są uzbrojone i czekają na nowych inwestorów.

W 2015 roku do portfolio Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dołączyły następujące firmy: Akant Sp. z o.o. producent roletek i żaluzji; MM Timber Windows Sp. z o.o., Viking Windows Sp. z o.o. , które będą produkować okna; Centrum Logistyczne Invena Log Sp. z o.o. Sp. k. i Polmarkus Sp. z o.o., utworzą centra logistyczne; RGB Technology Sp. z o.o., będzie się zajmować produkcją nowoczesnych wyświetlaczy LED. W strefie działalność rozwijają także Q4GLASS ABJ Investors Sp. z o.o., Sp.k., która produkuje szyby dla budownictwa i Poldan Net Sp. z o.o., zajmująca się produkcją lin i sieci rybackich.

W ramach 8 nowych projektów inwestycyjnych na terenie SSSE zatrudnionych będzie 310 osób, z czego blisko 100 to nowe miejsca pracy. Przedsiębiorcy zainwestują 60 mln PLN. Sześć firm wkracza na teren Słupskiej SSE po raz pierwszy, pozostałe dwa projekty to reinwestycje. Jedna z firm reprezentuje kapitał duński, pozostałe to polskie firmy.

Dotychczas w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zostało wydanych 130 zezwoleń (projektów inwestycyjnych), w ramach których przedsiębiorcy zatrudniają blisko 3350 osób, a poniesione nakłady inwestycyjne wynoszą 1,4 mld PLN (dane za III kwartał 2015r.)

Zielona energia i roboty w Słupskim Inkubatorze Technologicznym

W sierpniu tego roku w SIT uruchomiono Pracownię Odnawialnych Źródeł Energii. W jej skład wchodzą: największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna na Pomorzu o mocy 180,37 kW (aż 668 paneli), a także komplet różnorodnych gruntowych mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz pozioma turbina wiatrowa o mocy 3kW (łączna moc wszystkich instalacji to blisko 220 kW). Wszystko to łączy się w pracowni, monitorowanej i zarządzanej dedykowanym systemem SCADA. Całość stanowi narzędzie pokazowe, badawcze i popularyzujące energię odnawialną, a także umożliwia analizę i badania w zakresie efektywności energetycznej przyszłych konstrukcji. Instalacja ta niesie jeszcze jedną korzyść – produkuje energię elektryczną na potrzeby Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Na prądzie wyprodukowanym do tej pory przez instalację możnaby okrążyć Ziemię samochodem elektrycznym już prawie 8 razy!

Pracownia OZE oferuje usługi proinnowacyjne dla firm w dziedzinie energooszczędności w projektowanych, budowanych i użytkowanych budynkach, zakładach pracy oraz halach produkcyjnych, w tym: doradztwo, programy obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej, wykonywanie analizy techniczno - ekonomicznej inwestycji, symulacje uzysków energetycznych i efektywności rozwiązań.

Aby firmy sprawnie działały i nadążały za rynkiem, potrzebne są także nowe technologie. W tym celu w SIT działa również Pracownia Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych, która zapewnia nowoczesne zaplecze testowe dla firm, chcących unowocześniać i zautomatyzować swój park maszynowy. To jedyne w skali kraju zaplecze, w którym swoje kwalifikacje z zakresu automatyki, robotyki i systemów wizyjnych podnoszą kadry inżynierskie. W ofercie pracowni znajdują się urządzenia znanych i cenionych na całym świecie marek: OMRON i KUKA, m.in. roboty SCARA i DELTA, skaner 3D, stanowisko z systemem wizyjnym do kontroli jakości. Dodatkową zaletą urządzeń jest ich modułowość i elastyczność. Unikalną usługą jest możliwość wypożyczenia tych urządzeń, co pozwala na realizację nawet krótkoterminowych zleceń.

Pracownia ARiSW w SIT

Słupski Inkubator Technologiczny rozwija się przede wszystkim poprzez swoich najemców, których mamy obecnie 35. Przedsiębiorstwa działające w SIT dostarczają rozwiązania IT dla biznesu, tworzą systemy, oprogramowania i aplikacje internetowe oraz multimedialne, przetwarzają i analizują obrazy 2D i 3D, świadczą usługi doradcze z zakresu inżynierii, konstruowania i informatyki, zajmują się tworzeniem innowacyjnych urządzeń, instrumentów i wyrobów medycznych, czy technologii kosmicznych. W SIT działa laboratorium badań środowiskowych oferujące szeroki zakres pomiarów i analiz, a także działają firmy oferujące usługi okołobiznesowe. Jest to nowoczesne zaplecze, otwierające możliwości dla regionu, a przede wszystkim dla przedsiębiorców, do wdrażania innowacji, nowoczesnych technologii oraz rozwijania współpracy.